ماسک هایی برای رفع کک و مک پوست

5 plus ones based on 5 ratings

ماسک هایی برای رفع کک و مک پوست

کک و مک عارضه ای است که بیشتر در زنان و مردان سفید پوست و مو بور پدیدار می شود. کک و مک نتیجه طبیعی عملکرد سلول های رنگدانه ساز (ملانوسیت) است.

نقاطی از بدن که در معرض تشعشع آفتاب قرار می گیرند، بیشتر دچار کک و مک می شوند و این بدان علت است که در اثر تابش نور آفتاب و اشعه ماورای بنفش، ملانین (ماده رنگی پوست) که از سلول های رنگدانه ساز پوست ترشح می شود، به طور ناهماهنگ در سطح پوست جمع و باعث به وجود آمدن کک و مک می شود.

یادتان باشد که کک و مک برگشت پذیر است، بنابراین پس از مداوا نیز باید از پوست صورتتان مراقبت نمایید.

ماسک های گیاهی برای کک و مک
ابتدا پوست صورت را تمیز کنید و بعد از ماسک های زیر استفاده نمایید:

1. صورت خود را با ورقه های نازک پوست گوجه فرنگی کاملا بپوشانید و بگذارید یک ساعت روی صورتتان بماند و بعد صورت را با آب گرم بشویید. این عمل را روزی دو بار تکرار کنید.

2. آب تمشک یا آلبالو را بگیرید و آن را روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید یک ساعت روی صورتتان بماند و بعد صورت را با آب گرم بشویید. این عمل را روزی دو بار تا زمانی ادامه دهید که کک و مک شما از بین برود.

توجه: در هر یک از دو روش بالا، اگر قبلا به پوست خود لیموترش تازه نیز بمالید، روش های درمانی فوق موثرتر خواهند بود.

3. پیاز گل نرگس را کاملا له کرده و با کمی سرکه مخلوط کنید. این مخلوط را مدت 30 دقیقه روی صورتتان بگذارید.

4. مقداری عسل را روی بخار آب قرار دهید تا حالت روان پیدا کند. بعد به آن مقداری دارچین کوبیده شده که در مقدار اندکی آب حل کرده اید، اضافه نمایید. البته بهتر است به جای آب از سرکه استفاده کنید.
تا زمانی که عسل گرم است، طوری که صورت را نسوزاند، این ماسک را به صورت خود بمالید و حدود 40 دقیقه روی پوستتان قرار دهید. بعد صورت را با آب ولرم بشویید.
یکی از اثرات مفید عسل این است که باعث از بین رفتن تمامی لکه های موجود در روی پوست صورت می شود.

5. پوست نارگیل را پس از جدا نمودن از میوه اش بسوزانید و خاکستر حاصل را بر روی کک و مک صورتتان بمالید. اجازه دهید این ماسک خشک، حدود یک ساعت روی صورتتان بماند و پس از آن صورت خود را بشویید.

توجه: قبل از استفاده از این ماسک لازم نیست پوست را تمیز کنید. همچنین این ماسک برای درمان خارش مفید بوده و رنگ رخسار را باز می کند.

6. مقداری برگ اسفناج تمیز و شسته شده را با کمک چاقو ساتوری کنید تا کاملا ریز و له شود. سپس به آن مقداری روغن زیتون اضافه کنید و مدت 24 ساعت بگذارید بماند. پس از آن مدت 30 دقیقه روی حرارت قرار دهید. بعد آن را صاف کنید. حالا این مایع را روی کک و مک صورت بمالید. بقیه آن را در جایی نگهداری کرده و به تدریج از آن استفاده کنید.

7. میوه موز را له کنید. سپس آن را با مغز تخم خربزه مخلوط کنید. این ماسک را روی کک و مک صورت بمالید و پس از 20 دقیقه صورت را با آب سرد بشویید.

8. ماسک گل سرخ نیز برای رفع کک و مک مفید است.

مواد لازم برای تهیه ماسک گل رز:
غنچه گل سرخ (تازه یا خشک) / 30 گرم
جو پرک آسیاب شده / 30 گرم
آب مقطر / 70 سی سی
عسل / 20 گرم

طرز تهیه ماسک گل رز:
آب مقطر در حال جوش را روی غنچه های گل سرخ ریخته و بگذارید 10 دقیقه بماند.
این مخلوط را از صافی ریزی عبور دهید. گل ها را خارج نموده و با چاقوی تیزی خوب خرد کنید.
سپس دوباره گل ها را به آب مقطر برگردانده و پس از آن که آن را کمی گرم کردید، جو پرک آسیاب شده و عسل را اضافه کنید.
حال مخلوط فوق را خوب ورز دهید تا به شکل خمیر درآید.

طرز استفاده:
پوست صورت و گردن و سینه را تمیز نموده و مقداری از این ماسک خمیری شکل را بر روی این نواحی بمالید (از مالیدن آن به دور چشم خودداری کنید).
پس از 30 دقیقه پوست را با آب ولرم بشویید.
مواد موجود در گل سرخ باعث رفع افتادگی پوست شده و به آن طراوت می بخشد. به علاوه گل سرخ توانایی برطرف کردن جوش ها و سایر اختلالات پوستی را دارد.
در ضمن مواد موجود در عسل باعث ترمیم و تجدید سلول های پوستی می شود.

زهره لطیفی
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *