علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان

افسردگی در مردان و زنان می تواند به اندوهناکی و از دست رفتن علاقه به کارهای لذت بخش منجر شود اما در افراد متفاوت به صورتهای مختلفی بروز می کند.

کارشناسان به موارد زیر به عنوان نشانه های افسردگی در مردان اشاره می کنند که عبارتند از:

• خستگی
در افراد افسرده برخی تغییرات جسمی و عاطفی ایجاد می شود. آنها احساس خستگی می کنند و از نظر حرکتی، تکلم و روند تفکر کند می شوند. به گفته کارشناسان مردان بیشتر از زنان از احساس خستگی و سایر نشانه های فیزیکی افسردگی به عنوان مهمترین شکایتشان خبر می دهند.

• کم خوابی یا خواب زیاد
اختلال در خواب مانند بی خوابی، زود بیدار شدن در صبح یا خواب بیش از حد نشانه های رایج افسردگی هستند. برخی افراد 12 ساعت در روز می خوابند و باز هم احساس خستگی و خواب آلودگی دارند و هر دو ساعت یک بار هم بیدار می شوند. همانند خستگی مشکلات خواب نیز یکی از مهمترین نشانه های افسردگی در مردان است که با پزشکان در میان می گذارند.

• شکم درد یا کمر درد
مشکلات سلامت مانند یبوست یا اسهال به مانند دل درد و کمر درد در افراد افسرده رایج است. اما مردان اغلب متوجه نیستند که دردهای مزمن و اختلالات گوارشی کاملا مرتبط با افسردگی هستند.

• کج خلقی
مردان افسرده اغلب دچار کج خلقی و زودرنجی هستند. علاوه بر آن افکار منفی یکی از جوانب رایج افسردگی است. مردان از این لحاظ کج خلق به نظر می رسند که به طور مداوم افکار منفی در سر دارند.

• اختلال در تمرکز
کندی روانی می تواند توانایی مردان در تحلیل اطلاعات را کاهش داده و در نتیجه تمرکز بر کار یا سایر کارها را مختل کند. افسردگی فرد را پر از افکار منفی می کند و نیروی فکری فرد صرف فکر کردن به دنیای منفی شده و تمرکزش را بر کارها سخت می کند. افسردگی و تاثیر آن بر تمرکز مانند درست کار نکردن CPU کامپیوتر است.

• عصبانیت و پرخاشگری
برخی مردان افسردگی را با پرخاشگری و عصبانیت و خصومت بروز می دهند. مردی که متوجه شود یک جای کار لنگ می زند ممکن است نیاز داشته باشد تا با اثبات اینکه او هنوز قوی و توانا است این نقص را جبران کند. عصبانیت و پرخاشگری متفاوت از کج خلقی است. عصبانیت یک احساس قوی است. برخی اوقات مردانی که در اثر افسردگی گوشه گیر شده اند زیر فشار دوستان و خانواده برای بازگشت به جامعه عصبانی و پرخاشگر می شوند.

• استرس
مردان بیش از زنان هنگام افسردگی از داشتن استرس خبر می دهند، نه به این دلیل که استرس آنها بیشتر است بلکه به خاطر اینکه اعلام این موضوع برای آنها از نظر اجتماعی پذیرفته شده تر است. استرس و افسردگی همچنین می توانند علت و معلول یکدیگر باشند. تحقیقات نشان می دهد استرس طولانی مدت می تواند به تغییراتی در بدن و مغز منجر شود که می تواند به افسردگی بینجامد.

• تشویش و اضطراب
تحقیقات نشان دهنده ارتباط قوی میان تشویش و اضطراب و افسردگی هستند. تشویش و اضطراب ممکن است در زنان نمود بیشتری داشته باشد اما برای مردان صحبت کردن در مورد آن راحت تر از زنان است. مردان ممکن است در مورد نگرانیشان در مورد از دست دادن شغل و سخت شدن تامین نیازهای خود و خانواده شان صحبت کنند.

• سوءاستفاده از مواد
سوءاستفاده از مواد متناوب همراه با افسردگی است. تحقیقات نشان داده که افراد الکلی تقریبا دو برابر سایرین با افسردگی شدید روبه رو می شوند. این اتفاق برای مردان و زنان می افتد اما استفاده از مواد مخدر یا الکل برای پنهان کردن احساسات نامطلوب تاکتیکی است که بسیاری از مردان به جای دریافت مراقبتهای بهداشتی به آن روی می آورند.

• ناتوانی جنسی
افسردگی دلیلی برای از دست رفتن تمایلات و بروز اختلالات جنسی است و مشکلی است که مردان معمولا علاقه ای به گزارش آن ندارند. این مشکلات می توانند از افسردگی ناشی شده و حتی آن را تشدید کنند. با این حال این مشکلات می تواند نتیجه سایر شرایط بهداشتی مانند داروهای ضدافسردگی نیز باشد.

• تردید و دو دلی
برخی افراد به طور عادی در تصمیم گیری ها مشکل داشته و دو دل هستند. اما اگر این حالتی تازه برای یک فرد باشد نگران کننده است. تصمیم گیری هم یک روند تحلیل اطلاعات است و افسردگی توانایی تصمیم گیری را کاهش می دهد.

• فکر خودکشی
زنان بیشتر از مردان دست به خودکشی می زنند اما احتمال مرگ مردان اگر به خودکشی دست بزنند 4 برابر بیشتر از زنان است.
یکی از دلایل این است که شیوه های خودکشی مردان مرگبارتر است. آنها بیشتر از سلاح گرم استفاده کرده و در اولین خودکشی موفق می شوند. مردان مسن تر احتمال خودکشی بیشتری دارند و پزشکان ممکن است متوجه علایم افسردگی در این گروه نشوند. در واقع بیش از 70 درصد قربانیان خودکشی در یک ماه قبل از خودکشی به روانشناس خود مراجعه کرده بودند.
***

یک دیدگاه برای علائم افسردگی در مردان

  1. ستار گفت:

    دنیا برای یک انسان افسرده بعضی اوقات آنقدر تاریک میشود که تمام امیدها و آرزو هایش از دست میرود کاملآ تنها همه از او تنفر دارند، انسان های افسرده با وجود اینکه که درد و رنج را متحمل میشوند ، صادق، مهربان و دلسوز هستند ، همه مردم از صداقت و دلسوزی وی سوء استفاده میکنند و هیچ احترام برای وی قائل نیستند.
    تشکر از اینکه مطلب من را خواندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *