چی را با چی بخوریم؟

چی را با چی بخوریم؟

برخی ترکیبات غذایی هستند که اثرات مفید یکدیگر را تکمیل می کنند و به بمب های درمانی بدل می شوند، این ترکیبات را بخوانید و از آنها با هم استفاده کنید. یک ضرب المثل هندی می گوید: «هر چیزی کاملش بهتر است». اما به نظر می رسد شاید بهتر باشد این ضرب المثل را این گونه تغییر دهیم «خیلی چیزها با چیزهای دیگر کامل می شوند.»
این مسئله به خصوص در مورد خوراکی ها صادق است. از قدیم بسیاری از اقوام جهان برخی خوراکی ها را با برخی دیگر می خورده اند و این ترکیب ها را جادویی ارزیابی می کردند. حالا علم نشان می دهد که بسیاری از این ترکیب ها واقعا جادویی هستند.

دکتر الین مگی، پروفسور تغذیه، مدیر گروه تغذیه دانشگاه نبراسکا و نویسنده کتاب «ترکیب های غذایی» می گوید: «مطالعات بسیاری ثابت کرده که ترکیب های غذایی می توانند اثرات معجزه آسایی داشته باشند. نکته جالب هم این است که این ترکیب ها گاه چند برابر وقتی که هر کدام از این مواد غذایی را به تنهایی بخورید موثر هستند. در واقع توصیه من این است که این مواد غذایی را همیشه با هم بخورید نه به تنهایی.» آنچه در این مطلب آمده برخی از این زوج های جادویی هستند.

• زوج انرژی زا
ترکیب: نخود + فلفل قرمز
نتیجه: انرژی بیشتر

در مجموع حداقل یک نفر از هر 5 نفر زن دچار کمبود آهن است و طبیعی است که دچار کمبود انرژی هم باشد. اما مساله مهم این است که بسیاری از زنان نمی دانند خوردن غذاهای غنی از آهن به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل کند. نوعی از آهن که در مواد غذایی گیاهی وجود دارد به گونه ای است که جذب آن برای بدن سخت است و در واقع بدن نمی تواند به خوبی از آنها استفاده کند. پس اگر این طور باشد همه آهن موجود در نخود در بدن ما هدر می رود؟ نه، البته به شرطی که همراه آن فلفل قرمز مصرف کنید. ویتامین C موجود در فلفل قرمز مثل یک کلید عمل می کند و آهن موجود در نخود را به شکلی در می آورد که قابل جذب از طریق بدن باشد.
ما یک پیشنهاد هم برای شما داریم، در خانه تان هوموس بپزید، آن هم با فلفل قرمز تازه زیاد. البته اگر هوموس دوست ندارید می توانید سالاد نخودفرنگی به همراه فلفل قرمز درست و نوش جان کنید و از خوردن یک زوج انرژی زا لذت ببرید.

• برای آن که مثل عقاب ببینید
ترکیب: اسفناج + آووکادو
نتیجه: دید بهتر

اسفناج سرشار از لوتئین و ویتامین A است که هر دوی اینها کاملا برای دید مناسب لازم هستند. آووکادو هم منبع غنی از لوتئین و ویتامین A است اما مهمتر این که آووکادو سرشار از چربی های سالمی است که بدن برای جذب لوتئین و ویتامین A و استفاده از آنها به این ویتامین ها نیاز دارد.
اگر اسفناج را خالی بخورید اکثر مواد غذایی مفید چشمی آن بدون جذب شدن از بدن تان دفع می شود. اگر پیشنهاد غذا می خواهید سالاد اسفناج و آووکادو را به شما توصیه می کنیم که با روغن زیتون، فلفل، نمک و پودر سیر هم بسیار خوشمزه می شود و هم بسیار مقوی است، در صورتی که دوست داشته باشید می توانید کاهو، خیار، گوجه فرنگی و آبلیمو را هم به این سالاد اضافه کنید.

• برای آن که درد دوران ماهانه نکشید
ترکیب: کلم بروکلی + تخم مرغ
نتیجه: دردهای کمتر قبل از دوره ماهانه

بسیاری از زنان و دختران جوان هر ماه چند روز را درگیر دردهای شدید دوره های ماهانه خود هستند اما برای خیلی از آنها یک بشقاب ساده می تواند تسکین و آرامش را به همراه بیاورد. در یک مطالعه مشخص شد زنانی که میزان زیادی کلسیم و ویتامین D را در رژیم غذایی خود دارند 30 تا 40 درصد درد کمتری در این دوران تجربه می کنند. برای آن که به این نتیجه مطلوب برسید، خیلی راحت می توانید کلم بروکلی را با تخم مرغ بخورید. کلم بروکلی تقریبا ساده ترین نوع کلسیم برای جذب توسط بدن را در خود دارد و تخم مرغ هم تقریبا یکی از بهترین منابع ویتامین D در طبیعت است. یک املت با کلم بروکلی یا یک سالاد کلم و تخم مرغ می تواند نیاز شما را رفع کند.

• برای جوانی شما
ترکیب: گوجه فرنگی + روغن زیتون
نتیجه: پوست صاف و لطیف

لیکولین، آنتی اکسیدان قوی است که در گوجه فرنگی وجود دارد و جلوی عوارض مضر آفتاب روی پوست را می گیرد. اما برای آن که پوستی لطیف تر داشته باشید گوجه فرنگی را به تنهایی نخورید بلکه روغن زیتون حسابی روی آن بریزید و بعد نوش جان کنید.
چربی های مفید موجود در روغن زیتون باعث جذب بیشتر لیکولین توسط بدن می شود. زنانی که روغن زیتون در رژیم غذایی آنها جای ثابتی دارد کمتر دچار چین و چروک می شوند و سن ظهور چین و چروک در صورت آنها بالاتر است. غذاهای ایتالیایی بسیاری هستند که گوجه فرنگی و روغن زیتون در آن جای دارند اما ما سالاد کاپاراسه را به شما پیشنهاد می کنیم که در آن گوجه فرنگی و فلفل به صورت بسیار آهسته در روغن زیتون پخته می شوند و سپس به آن تخم مرغ اضافه می شود.

• ماست گوارشی
ترکیب: ماست + فلاکسید
نتیجه: هضم بهتر غذاها

معده انسان خانه بیش از 400 نوع باکتری است که اکثر آنها برای بدن انسان مفید هستند اما برخی از آنها هم خیلی مفید نیستند. زمانی که میکروب های مضر بیشتر از مفید می شوند در کار دستگاه گوارش شما اختلال پیش می آید و معده انسان دچار درد و نبود راحتی می شود. ماست ها به خصوص ماست های پروپیوتیک می توانند بر میزان باکتری های مفید معده اضافه کنند اما خب این که چند قاشق ماست پروبیوتیک نوش جان کنید کافی نیست. برای باکتری های موجود در این ماست ها هم باید خوراکی جور کنید. بهترین غذا برای آنها فیبرهای موجود در فلاکسید است. پس خیلی راحت به کاسه ماست پروبیوتیک خود یک قاشق فلاکسید اضافه کنید.

• سیب را پوست نکنید
ترکیب: جوی دوسر + سیب
نتیجه: داشتن قلب سالم تر

جوی دوسر ترکیب های فوق العاده در خودش دارد که می تواند به بدن شما کمک کند. اولین آنها بتاگلوکان است که فیبری است که میزان کلسترول خون را کاهش می دهد و دومی هم آون ترامید است که ترکیبی است از تبدیل LDL (یا چربی بد خون) به رادیکال های آزاد که در بدن آسیب رسان هستند، جلوگیری می کند.
اما اگر می خواهید قلب تان را با غذای مفیدتر بیمه کنید، سیب را هم به سفره تان اضافه کنید. اما یادتان باشد مواد مفید برای قلب در پوست سیب است پس پوست سیب را نکنید. سیب منبع غنی فلانوئیدها است که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که مانع از شکل گیری رادیکال های آزاد در بدن می شود و میزان التهاب در بدن را هم کاهش می دهد. یک پیشنهاد ما درست کردن ماست سیب است. یعنی می توانید قطعات سیب را به همراه جو، سیر و کشمش به ماست خودتان اضافه کرده و آن را به همراه غذای تان نوش جان کنید.

• عادت مفید ما ایرانی ها
ترکیب: چای سبز + لیمو ترش
نتیجه: ضدسرطان

چای سبز منبع فوق العاده ای از کاته چین هاست که ترکیبات قوی ضدسرطان هستند. این ترکیبات فوق العاده که سلول های سرطانی را نابود می کنند یک نقطه ضعف دارند و آن هم این است که نمی توانند از سد معده عبور کنند. در واقع فقط 20 درصد از کاته چین های چای سبز از معده عبور می کند و جذب بدن می شود. اما تحقیقات نشان داده با اضافه کردن آب یک لیمو ترش تازه یا یک قاشق چای خوری آب لیمو به یک لیوان چای سبز می توانید میزان بیشتری از کاته چین ها را جذب کنید. اما یک نکته جالب هم این که اگر اندکی شکر به چای سبز اضافه کنید میزان کاته چین که جذب می کنید 3 برابر می شود.

• کمی تغییر در خوراکی محبوب
ترکیب: مرغ + سیب زمینی (شیرین)
نتیجه: داشتن سیستم ایمنی قوی تر

از قدیم، بسیاری از مردم عادت داشتند مرغ سرخ کرده یا آب پز را با سیب زمینی سرخ کرده نوش جان کنند، اما ما یک پیشنهاد بهتر داریم؛ خوراک مرغ آب پز با سیب زمینی آب پز شیرین. سیب زمینی های شیرین بهترین منبع طبیعی ویتامین A است که به بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می کند. اما خوردن ویتامین A بدون داشتن مقدار کافی روی در بدن یعنی یک اشتباه.
روی به مقدار زیاد در گوشت مرغ و تا حدودی در گوشت گاو و بوقلمون وجود دارد. روی برای متابولیسم و حمل ویتامین A در بدن لازم است. اگر فقط سیب زمینی شیرین بخورید مقداری ویتامین A وارد بدن می کنید که بدن نمی تواند از آن استفاده کند و در نتیجه این مقدار ویتامین A هدر می رود. برای همین هر وقت خواستید خوراک مرغ بخورید سیب زمینی شیرین را هم همراه آن مصرف کنید، البته می توانید سوپ سیب زمینی هم با گوشت سینه مرغ و سیب زمینی شیرین و سبزی تهیه کنید.
***

2 دیدگاه برای چی را با چی بخوریم؟

  1. علی جعفرپور گفت:

    بسیارخوب وقابل استفاده بود

  2. علی گفت:

    دمتون گرم بیشتر ازین مطالب بزارین 😇😇

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *