اصول برقراری ارتباط با افراد مشکل دار

اصول برقراری ارتباط با افراد مشکل دار

خویشاوندان همسر که در کارها دخالت می کنند (فامیل فضول)، رئیس ارباب منش، بچه ای که دائما گریه می کند، همسایه بد چشم، همکار غرغرو، نمونه ای از افراد نامتعارف هستند که شما ترجیح می دهید همه آنها را به عنوان آدم های بی مصرف تلقی کنید. این لیست افراد بی خاصیت در زندگی زیاد است.

خوشبختانه اصول و نکاتی وجود دارند که کمک می کنند تا با این افراد ارتباط برقرار کنیم. اگر شما چنین افرادی در زندگی خود دارید احتمالا فکر می کنید که ارتباط با این افراد غیرممکن است. اما در واقع این افراد صخره غیر قابل نفوذ نیستند، انسان هستند و انسان ها از قواعد روان شناسی و رفتارهایی پیروی می کنند که شما می توانید از آنها بهره ببرید.

این مقاله اصولی را ارائه می دهد که روابط غیرممکن این افراد را به نکاتی برای ارتباط موثر تبدیل می کند. دنیا پر از افراد مشکل دار است که البته این افراد هم ممکن است که فکر کنند شما هم افراد مشکل داری هستید.

نکاتی که در ادامه آمده است به شما کمک می کند تا در زندگی روزمره خود با این افراد ارتباط برقرار کنید.

چه روش هایی در ارتباط با افراد مشکل دار موثر نیست؟

راه حل دادن: عبارات معمولی که نشان دهنده راه حل هستند، شامل: چه می شود اگر تو…
این کار را نکن… و این کار را بکن…
و اینکه به افراد بگویی چه باید بکنی موثر نیست. خود این راه حل ها ایجاد مشکل می کند. هرچه بیشتر به افراد راه حل بدهید، از شما و پیشنهادات شما بیشتر دور می شوند.

موعظه کردن: عبارات معمولی که موعظه کردن را نشان می دهد مانند: تو می بایست…
برای تو خوب است که…

این عبارات را می توان چنین تعریف کرد: کاربرد آنچه درست و غلط است، خوب و بد، سیاه و سفید، برای کمک و ترغیب دیگران.

البته احساس گناه و دیگر احساساتی که در نتیجه عبارات موعظه کننده حاصل می شود، افراد مشکل دار را تغییر نمی دهد. (حتی یک نفر را)

شکایات: کاشکی او آنقدر مزاحم نبود.

انتقاد: از انتقاد پرهیز کنید زیرا که ترغیب برانگیزاننده ای نیست. انتقاد تعارض را تشدید می کند. افرادی که مورد انتقاد قرار می گیرند احساس نقصان، بی ارزشی و بی اهمیتی می کنند.

10 اصل در ارتباط با افراد مشکل دار

1- جهان را همانطور که خودتان می خواهید می بینید. اکثر مقالاتی که نکاتی را برای ارتباط با افراد مشکل دار ارائه داده اند، متمرکز بر افراد هستند، بنابراین مشکل اصلی را نادیده گرفته اند. آنها خود، مشکل هستند. اما شما نقش موثری را در رفتار این افراد بازی می کنید.
مشکلات از ادراک شما ماهیت می گیرند. سپس از عکس العمل شما.
کارل یونگ معتقد است که ما شخصیت های مورد تنفر خود را سرکوب می کنیم، که این امر با از خود راندن افراد نمایان می شود.
ادوارد ویتمونت یکی از روان شناسان و دستیار یونگ، می نویسد: از چند نفر بخواهید که توضیحی در مورد نوع شخصیتی که برای آنها غیرقابل تحمل، مورد نفرت و مطرود آنها بوده و نمی توانند با او ارتباط برقرار کنند، ارائه دهند. مطمئنا آنها توصیفی از خصوصیات شخصیتی سرکوب شده خود را ارائه خواهند داد.
یک توصیف از خود که کاملا ناآگاهانه است و بنابراین همواره و همه جا به این دلیل که اثر آن را از دیگران دریافت می کنند، عذاب خواهند کشید.

این خصوصیات برای آنها غیرقابل قبول هستند زیرا که بخش سرکوب شده وجود آنها را نشان می دهد. در واقع تصویر خود شما افراد را سرسخت و مشکل دار می کند. قویا شما را تشویق می کنیم تا در حد امکان به آنچه در خود انکار می کنید، توجه کنید زیرا که می تواند تصویر سرکوب شده خود شما باشد. سایه ای که در دیگران می بینید، آن چیزی است که در گذشته از آن غافل بوده اید.

2- فکر کامل بودن و درست بودن خود را کنار بگذارید. هنگامی که با کسی وارد گفت وگو می شوید این فکر را که او را درست کنید باعث مشکل دار شدن خود شما می شود.

3- قلب خود را پاک کنید، ذهن خود را بگشایید. اغلب، تجربیات گذشته ما در مورد افراد باعث می شود که در رفتار کنونی خود نیز با آنها برخورد داشته باشیم (حتی اگر آنها تغییر کرده باشند). ممکن است شخصی که در ذهن شما فردی منفی تلقی می شده، به مرور زمان به فردی مثبت تغییر کند.
ببخشید؛ قلب خود را به روی دیگران بگشایید، آنگاه ذهن خود را در مورد چرایی مشکل دیگران پاک کنید. از نتیجه گیری رفتار دیگران به عنوان فرد مشکل دار بپرهیزید. شما حقیقت واقعی را نمی دانید و حقیقت را با قضاوت ها و ترس از خود تحلیلی، سد می کنید.

4- از افراد مشکل دار درخواست هایی بکنید. این ترسناک است، اما درخواست کردن از افراد سرسخت و آزار دهنده به شما کمک می کند و تعارضی که در آنها وجود دارد در شما ایجاد تغییر می کند. اگر موجودات زنده با چالش ها مواجه نشوند، رشد نمی یابند. اینگونه افراد موجب چالش شما شده و باعث رشد در شما می شوند.

5- فعال باشید، نه منفعل. افراد منفعل از کلیه شرایط موجود می نالند و رفتارهای بد را مقابله به مثل می کنند و سعی در تغییر دیگران دارند.
گوناگونی طبیعت آدمی باعث سرسختی و مشکل دار شدن آنها می شود. افرادی که فعال هستند بدون توجه به محدودیت، شرایط آنچه را می خواهند ایجاد می کنند.

6- مسئولیت احساسی را که دارید، بپذیرید. قربانی نباشید. افراد را به خاطر احساس بدی که در شما ایجاد کرده اند سرزنش نکنید. جلوی ورود و خروج افراد به حالات احساسی و عاطفی خود را بگیرید. دست از سرزنش کردن بردارید تا خود را از رفتار مشکل دار افراد رها کنید.
شما نباید بار مشکلات و رفتارهای افراد را به دوش بکشید. هنگامی که از فکر کردن در مورد افراد به عنوان افراد پست و بد ذات دست برمی دارید و ذهنیت قربانی بودن را رها می کنید، سریعتر روی راه حل فکر کرده و کمتر از لحاظ احساسی خشمگین می شوید.

7- مشکل مدار باشید نه فرد مدار. افراد مشکل دار، یک مشکل سخت دارند و تلاش می کنند تا از تنها راه ممکن، آن را حل کنند. خود افراد مشکل نیستند. بر مشکل تمرکز کنید، نه بر فرد.
یک نکته اساسی جدا کردن مشکل از فرد است. رفتار آنها، حتی رفتار شما، یا مساله دیگر مشکل است.

8- نیازهای بر آورده نشده را پیدا کنید. این افراد نیازهای برآورده نشده ای دارند وقتی فردی عصبانی، ناراحت، افسرده، یا عصبی است، تلاش می کند تا نیازی را بر آورده سازد، اگرچه اغلب به خوبی بر آورده نمی شود.
به نیاز نهفته این افراد توجه کنید در این حالت شما انسان دیگری خواهید یافت. این شما را قادر خواهد ساخت که با دلسوزی با او ارتباط برقرار کنید.

9- مستقل باشید؛ وابستگی نوعی بیماری است. در اکثر افراد، استقلال، آزادی و قدرت وجود دارد. افرادی که در موضع قدرت قرار دارند، خوشبختی و موفقیت خود را با استقلال آشکار و بیش از حد، از بین می برند. چنین افرادی همه کارهای خود را انجام می دهند، وسواس زیادی به خرج می دهند و برایشان دشوار است که به کار فکر نکنند و به راحتی از مخالفت دیگران با تصمیم گیری هایشان عصبانی می شوند.

10- انعطاف پذیر باشید. اگر از نکات و اصول ذکر شده شکست خوردید این به این معنا نیست که این اصول موثر نیستند. بلکه به این دلیل است که به خوبی به آنها عمل نکرده اید. این اصول و نکاتی که برای شما ارائه شده شکست نمی خورند زیرا که اصول ارتباط موثر هستند. اغلب افراد که با افراد مشکل دار وارد گفتگو می شوند، احساسی حق به جانب دارند (اصل 2) و یا اینکه سعی دارند فرد را تغییر دهند.

شروع مذاکره با این نیت که من می توانم فرد را تغییر دهم شکست را تضمین می کند. می بایست خود را از پیامدها جدا بدانید و منتظر نتایج خاصی نباشید. اگر این اصول و نکات باعث نتایج مطلوب شما نشد، بیشتر به مشکل فکر کنید. با انجام این کار شما قلب خود را پاک کرده و ذهن خود را می گشایید، ایجاد کننده وقایع بوده و مشکل مدار می باشید.

مشکلات سخت دیرتر حل می شوند. هر روز احتمالات مختلفی از وقایع وجود دارد. احساسات، تفکرات و نگرش ها طی زمان تغییر می کنند. یک اقدام ناموفق در ارتباط با افراد مشکل دار ممکن است مشکل را حادتر کند، اما پیروی از این اصول و نکات در برقراری با این افراد مشکل را راحت تر می کند.

همشهری
ترجمه: مینو یعقوبی
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *