اطراف این مُدهای ناسالم نگردید

اطراف این مُدهای ناسالم نگردید

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که از هر نوع مُدی در هر سبک و سیاقی پیروی می کنند و سالم بودن یا نبودنش برایتان اهمیت چندانی نداشته باشد اما این موضوع برای بسیاری از طرفداران مُد چندان هم بی اهمیت نیست؛ چرا که این روزها در مراسم هفته های مُد، اصطلاح جدیدی به گوش می خورد. اصطلاحی تحت عنوان «مدهای خطرناک».

این نوشته، شما را با تعدادی از این مدهای خطرناک آشنا می کند.

اغلب منتقدان مُدهای خطرناک بر این باورند که این روزها طراحان مد و زیبایی کمتر توجهی به سلامت افراد دارند و بیشتر طراحی ها به گونه ای مشتری پسند است و نوجوانان و جوانان با هر نوع طرز فکری به سمت این طرح ها گرایش پیدا کنند.
در عین حال، این روزها تبلیغات گسترده توسط رسانه های خاص باعث شده تا پیروی از مد به طور کورکورانه ای توسط گروه خاصی از جوانان و حتی میانسالان انجام شود. از طرف دیگر، بالا رفتن سطح توقع ها از صنعت مد و گرایش افراطی افراد به مدهای عجیب و غریب، طراحان مد را وادار به تولید محصولاتی ضد سلامت می کند.

مایکل جرارد، منتقد مجله مُد نیویورک، معتقد است: «چند سالی است که جوانان و نوجوانان، خودشان هم نمی دانند به چه نوع مدی علاقمندند و خیلی زود از انواع مدها خسته می شوند و ترجیح می دهند به سراغ مدهای عجیب و غریب بروند.»
البته در این بین نمی توان نقش هنرپیشه ها و افراد مشهور دنیای هالیوود و غرب را نادیده گرفت؛ چرا که اغلب طراحان مد سعی در راضی نگه داشتن این طرفداران خود دارند تا به عنوان الگو، خواسته یا ناخواسته، در جامعه تبلیغ کنند و بازار فروش بزرگی را برای دست اندرکاران صنعت مد رقم بزنند.

مایکل جرارد می گوید: «اصولا پیروی از مد اعتیادآور است و اگر به دنیای مد وارد شوید، به ندرت توان خارج شدن از آن را خواهید داشت و گوش کردن به اخبار دنیای مد و پیگیری مباحث مربوط به آن و خرید ژورنال های بعضا گران قیمت با زندگی روزمره شما عجین خواهد شد.»

1. خطر کفش های پاشنه بلند و نوک تیز

متخصصان معتقدند بلندی پاشنه کفش خانم ها باید حداکثر 3 سانتی متر باشد و کفش باید به نوعی طراحی شود که پنجه پا به راحتی داخل آن قرار گیرد و پا هیچ فشاری را متحمل نشود؛ اما چه تعدادی از خانم های طرفدار چنین پاپوشی خواهند بود؟ خیلی از خانم ها دلشان می خواهد با پوشیدن این کفش ها بلندتر و زیباتر به نظر برسند، ولی پزشکان می گویند پوشیدن مداوم این کفش ها باعث آسیب دیدگی و بدشکلی انگشتان پا، به ویژه شست پا، می شود.
از طرفی، انقباض تاندون آشیل و بروز مشکلات شدید هنگام راه رفتن نیز از دیگر عوارض این مد خطرناک است. همچنین پوشیدن کفش پاشنه بلند فشار زیادی را به کمر وارد می کند و در طولانی مدت باعث کمردردهای شدید خواهد شد.

2. خطر شلوار جین تنگ

با فرا رسیدن فصل زمستان، شلوارهای جین تنگ دوباره مد می شوند و به گفته متخصصان صنعت مد و زیبایی، پوشیدن چکمه های بلند و نیمه بلند فقط و فقط با شلوارهای جین تنگ همخوانی دارد و به اصطلاح، ست می شود. این در حالی است که پوشیدن این شلوارها می تواند باعث عفونت مثانه خانم ها شود که از نشانه هایش خارش و تکرر ادرار است.
از طرف دیگر، محققان دانشگاه پورتلند معتقدند از آنجا که در این لباس ها امکان تبادل هوا وجود ندارد، شانس رشد قارچ ها نیز افزایش پیدا می کند و محیطی تاریک و مرطوب زمینه را برای رشد سریع قارچ ها در کشاله ران فراهم می آورد که با خارش و قرمزی پوست همراه است.

3. کیف دستی های بزرگ و سنگین

اگر چه مُد است که کفش های پاشنه بلند با کیف های دستی بزرگ، ست شوند اما کیف دستی های بزرگ و سنگین هم برای خانم ها مشکل آفرین هستند؛ چرا که حمل این کیف ها باعث کمردرد می شود.
پزشکان توصیه می کنند که اگر چنین کیف دستی ای دارید، هر چند ساعت، آن را از این شانه تان روی آن یکی بیندازید تا فشار روی یک شانه نباشد زیرا حمل طولانی این وسایل باعث درد عضلانی می شود. در واقع بهترین روش حمل کیف دستی، انداختن آن به صورت کج است؛ طوری که بند آن روی یک شانه و خودش در طرف دیگر بدن باشد.

4. شکلاتی شدن به قیمت سرطان

برنزه شدن به کمک نور آفتاب و حتی استفاده از دستگاه های سولاریوم نیز سال هاست که طرفداران زیادی در میان جوانان پیدا کرده است. البته از زمانی که رابطه بین سرطان پوست و نور آفتاب ثابت شد، تلاش های بسیاری برای طراحی و ساخت دستگاه های جدیدی که بدون نیاز به نور آفتاب، پوست را برنزه کنند، انجام گرفت که سرانجام به ساخت اتاقک های کوچکی که دارای چراغ های نور ماورای بنفش هستند (سولاریوم) و ابداع روش های برنزه شدن با مواد شیمیایی انجامید. در این دستگاه ها معمولا از اشعه ماورای بنفش نوع A استفاده می شود. اگر چه به تازگی از نوع B اشعه ماورای بنفش نیز در این دستگاه ها استفاده شده است. قرار گرفتن در این دستگاه اثراتی مانند قرار گرفتن در زیر نور آفتاب را دارد و با همان مکانیسم، پوست را برنزه می کند ولی به دلیل اثرات مضر این کار بر سلامت انسان، سازمان بهداشت جهانی، استفاده از این دستگاه را محدود کرده است؛ زیرا استفاده مداوم از دستگاه های سولاریوم موجب سرطان های خطرناک پوست (مانند ملانومای بدخیم) می شود.
همچنین این دستگاه، پیری زودرس پوست و چین و چروک پوست را نیز به ارمغان می آورد و اثرات مخربی بر سیستم ایمنی بدن خواهد داشت.

5. چکمه های آنچنانی

بسیاری از چکمه های پاییزی و زمستانی که در فروشگاه های کیف و کفش به فروش می رسند، در ظاهر بسیار زیبا اما حقیقتا غیراستاندارد هستند. زیرا کف آنها صاف و فاقد هرگونه انحنای هماهنگ با قوس کف پاست و پوشیدن آنها کمردرد، ساییدگی مفصل زانو و درد پنجه پا را به ارمغان می آورد. در عین حال، نوک تیز بودن آنها نیز موجب می شود تا در بسیاری از مواقع شاهد فرو رفتن ناخن به داخل گوشت باشیم.

6. موهایتان را آزار ندهید

در سال های اخیر، در هر فصل، رنگ موی خاصی مُد می شود و بسیاری از طرفداران مد نیز از این قافله عقب نمی مانند. به عنوان نمونه، فصل بهار رنگ موی عسلی مد می شود و تابستان، دیگر این رنگ مد نیست و موها باید فر و به کمک مواد شیمیایی و پودرهای دکلره، دودی شوند. اما با رسیدن فصل سرما دوباره باید از شر این رنگ خلاص شد و به سراغ رنگ های زیتونی تیره رفت.
در عین حال، موهای فر دیگر برای زمستان جذاب نیست و موها باید به کمک اتوی مو صاف شوند و این مهم نیست که چه آسیبی به موها می رسد؛ چرا که موی صاف و لخت مد شده و نمی توان از مد پیروی نکرد!
البته نمی توان خطر استفاده مداوم از سشوار، بابیلیس، حالت دهنده های مو، ژل و واکس مو را نیز نادیده گرفت؛ چرا که کمترین آسیب آنها، ریزش شدید موهاست.
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *