بدترین جا برای هر وسیله کجاست؟

بدترین جا برای هر وسیله کجاست؟

• برای مسواک:
بدترین محل برای قرار دادن مسواک سینک دستشویی است. البته خود سینک مشکلی ندارد و همه مشکل آن نزدیکی به توالت است. به گفته محققان و میکروب شناسان دانشگاه آریزونا، به طور متوسط در یک کاسه توالت حدود 3 میلیون میکروب وجود دارد. این میکروب ها می توانند تا 2 متر جابه جا شوند و روی زمین، دیوارها و روی مسواک قرار بگیرند. بهتر است مسواک را بیرون توالت در کابینت دارو یا یکی از کابینت های آشپزخانه نگهداری کنید.

• برای کفش و دمپایی:
بدترین محل برای گذاشتن کفش و دمپایی کمد اتاق خواب است. راه رفتن در خانه با کفشی که با آن بیرون خانه راه رفته اید، مهم ترین راه انتقال میکروب ها، مواد آلرژن و آلاینده ها به داخل خانه است. بهتر است کفش ها را در قفسه یا کمد کوچکی در نزدیک ترین نقطه به در ورودی آپارتمان قرار دهید و با این کار از ورود آلودگی به خانه پیشگیری کنید.

• برای خواب:
بدترین محل برای خوابیدن زیر پتو است. موقع خواب به طور کامل زیر پتو نروید و پتو را روی سرتان نکشید. گرم شدن زیاد موجب می شود نتوانید خواب راحتی داشته باشید. هلن برگز، متخصص چرخه بیولوژیک از دانشگاه راش شیکاگو در این باره می گوید: «هنگام خواب به طور طبیعی دمای بدن کاهش پیدا می کند و این موضوع موجب می شود افراد خواب راحتی داشته باشند. در واقع بدن برای داشتن خواب راحت دما را از طریق دست ها و پاها از دست می دهد.» توصیه می شود هنگام خواب ابتدا برای اتساع رگ ها جوراب بپوشید بعد جوراب را درآورید و اجازه دهید پاهایتان از پتو بیرون باشد.

• برای نگهداری باقیمانده غذا:
بدترین محل برای گذاشتن باقیمانده غذا یخچال است. قرار دادن یک ظرف بزرگ غذای داغ به طور مستقیم در یخچال روش مناسبی برای سرد کردن غذا و پیشگیری از مسمومیت غذایی نیست. دکتر پیتر سیندر، محقق و استاد مدیریت و تکنولوژی در این باره می گوید: «در این صورت ممکن است برای کاهش دمای قسمت میانی غذا زمان زیادی لازم باشد و این محل به مکان مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها تبدیل شود.» شما می توانید غذا را تا یک ساعت پس از پخت برای خنک شدن بیرون نگه دارید و سپس در یخچال قرار دهید. یا غذا را در ظروف کوچک تر بریزید و در یخچال قرار دهید، در این صورت غذا زودتر سرد می شود.

• برای نصب برگه یادآوری:
بدترین محل برای چسباندن برگه یادآوری کارها، در یخچال است. چون شما وقتی می خواهید چیزی از یخچال بردارید سراغ آن می روید و ممکن است اصلا به برگه ای که روی یخچال نصب کرده اید توجه نکنید. به عقیده روان شناسان، دیدن کمک کننده است، اما به شرطی که به آن توجه شود. در یک بررسی مشخص شد نصب تابلویی که افراد را تشویق می کند به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنند، موجب می شود افراد تا 200 درصد بیشتر از پله استفاده کنند. بهتر است برگه یادآوری کارها را در محلی که به آن توجه می کنید مثلا کنار تلویزیون قرار دهید. نکته دیگر آن که ذهن خیلی سریع به این محل عادت می کند و توصیه می شود هر چند وقت یک بار محل برگه های یادآوری را تغییر دهید.

• برای نشستن در هواپیما:
بدترین جای نشستن در هواپیما انتهای سالن است. اگر در پروازهای هوایی حال تان بد می شود، انتهای سالن ننشینید. انتهای هواپیما از قسمت جلویی بلندتر است و هر چه از مرکز دورتر شوید حرکات بالا و پایین شدن را بیشتر احساس خواهید کرد. بهترین محل برای نشستن در هواپیما نزدیک ترین محل به بال هاست.

• برای گذاشتن کیف دستی:
بدترین محل برای گذاشتن کیف دستی میز آشپزخانه است. کیف دستی شما وسیله حمل ونقل میکروب هاست. محققان در بررسی های خود در هر سانتی متر مربع از سطح کیف دستی و کیسه های خرید، 65 هزار باکتری مشاهده کرده اند. شاید باور نکنید، اما یک سوم کیف دستی ها و کیسه های خرید حاوی باکتری های مدفوعی بوده اند. خانم ها کیف شان را همه جا همراه خودشان می برند. با قرار دادن کیف روی میز رستوران، کف اتوبوس و ایستگاه مترو آلودگی ها روی آن قرار می گیرند. بهتر است کیف تان را در کشو یا روی صندلی و خلاصه هرجایی به جز جایی که غذا تهیه یا خورده می شود قرار دهید.

• برای ورزش در کلاس بدنسازی:
بدترین محل برای ایستادن در کلاس های بدنسازی و ورزش، ردیف جلو و روبه روی آینه است. شاید به دلیل این که خودتان را در آینه ببینید، جایتان را تغییر دهید، اما نتایج یک بررسی که در سال 2003 انجام شده است، نشان داده است اگر خودتان را هنگام انجام تمرینات ورزشی نبینید، بهتر است. در این تحقیق، 58 زن که شدت و نوع ورزش یکسانی داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج تحقیقات نشان داد آنهایی که هنگام انجام تمرین های ورزشی خودشان را در آینه می دیدند در مقایسه با افرادی که در اتاقی بدون آینه ورزش می کردند احساس بدتری نسبت به بدنشان داشتند. بهتر است جایی از کلاس را که روبه روی آینه نباشد و در ضمن بتوانید تمرینات را به خوبی ببینید و تمرکز داشته باشید، انتخاب کنید.

• برای چراغ مطالعه:
برخی افراد عادت دارند قبل از خواب مطالعه کنند و کتاب داستان بخوانند. بدترین محل تابیدن نور مطالعه شبانه بالای سر است. نتایج مطالعات نشان داده است نور مستقیم در بالای سر موجب تاخیر در ترشح ملاتونین و اخلال در خواب شبانه می شود. بهتر است یک نور موضعی ملایم را روی کتاب بتابانید. در این صورت شما می توانید کتاب بخوانید در حالی که اتاق تاریک است و بدن تان می تواند برای خواب آماده شود.

• برای گذاشتن داروها:
بدترین محل برای نگهداری داروها حمام است. دمای یک حمام حاوی بخار به راحتی به 37 درجه سانتی گراد می رسد که از دمای پیشنهادی برای نگهداری بیشتر داروها بالاتر است. بهترین محل برای نگهداری داروها جایی سرد و خشک مانند یخچال است.

• برای گذاشتن میوه ها تا قبل از شستن آنها:
بدترین جا برای گذاشتن میوه ها قبل از شستن، سینک آشپزخانه است. به گفته دکتر کلی رینولد ـ استاد میکروب شناسی دانشگاه آریزونا ـ سینک آشپزخانه بیشترین میزان میکروب را دارد و میزان آلودگی آن حتی از توالت بیشتر است. توصیه می شود میوه ها را در سبدی بگذارید و بدون این که با سینک تماس داشته باشند آنها را بشویید. اگر میوه هایی مانند توت فرنگی و شاتوت که بدون پوست کندن خورده می شوند، هنگام شستن در سینک افتاد آن را دور بیندازید و از خوردنش صرف نظر کنید.

• برای استفاده از هدفن:
بدترین محل ها برای استفاده از هدفن هواپیما، قطار یا ایستگاه مترو است. هرچند شاید در ظاهر گوش دادن به موسیقی دلخواه از شنیدن سروصدای موجود در این محل ها بهتر باشد، اما بررسی ها نشان داده است استفاده از هدفن در محیط های پر سر وصدا احتمال بلندتر کردن صدا را بیشتر می کند. محققان دانشگاه هاروارد دریافته اند افراد در محیط های آرام صدا را در سطح ایمن تری تنظیم می کنند، اما وقتی صدای زمینه ای مانند سر و صدای سالن هواپیما به محیط اضافه می شود تا 80 درصد و تا 89 دسی بل صدا را بالا می برند. این میزان بلندی صدا در طولانی مدت می تواند در افراد آسیب شنوایی ایجاد کند. بهتر است در محل های پر سر و صدا از هدفن استفاده نکنید، هرچند در بررسی محققان دانشگاه هاروارد مشخص شد تنها 20 درصد افراد مورد مطالعه با بالا رفتن سر و صدای محیط استفاده از هدفن را کنار گذاشتند.

• برای نگهداری از قهوه:
کارشناس صنایع غذایی و استاد دانشگاه کلمسون در این باره می گوید: «هر بار که آن را از یخچال یا فریزر بیرون می آورید دمای آن تغییر می کند و این موضوع روی طعم قهوه تاثیر می گذارد. درست مثل این که یک فنجان قهوه را بارها و بارها بجوشانید.» دانه ها یا پودر قهوه را در قوطی های شیشه ای نیمه شفاف دردار ریخته و در کابینت آشپزخانه نگهداری کنید.

• برای تماشای تلویزیون:
محل تماشای تلویزیون جایی است که غذا می خورید. بررسی ها نشان داده است تماشای تلویزیون هنگام غذا خوردن موجب می شود نتوانید به مقدار غذایی که می خورید توجه کنید. نتایج مطالعه ای که در سال 2006 روی گروهی داوطلب انجام شد نشان داد افراد هنگام تماشای تلویزیون تندتر غذا می خورند. همچنین هنگام تماشای برنامه های تفریحی مصرف ماکارونی و پنیر تا 71 درصد بیشتر می شود. توصیه می شود تلویزیون را در نزدیکی میز غذاخوری قرار ندهید و هنگام غذاخوردن تلویزیون را خاموش کنید. بهترین محل تماشای تلویزیون جایی دور از آشپزخانه است که حتی اگر هوس خوردن چیزی به سرتان زد مجبور شوید چند قدمی تا آشپزخانه راه بروید.

جام جم
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *