جوانه های گیاهی؛ سرچشمه جوانی

جوانه های گیاهی؛ سرچشمه جوانی

استفاده از جوانه های گیاهی در رژیم غذایی روزانه می تواند با کمبودهای غذایی، بیماری ها و پیری زودرس مقابله کند.

با فراهم کردن شرایط مناسب رشد مانند حرارت و رطوبت برای دانه های خوراکی مانند گندم، جو و ماش که فرآیند جوانه زدن در آنها آغاز می شود و در حین جوانه زدن تغییرات اساسی در ترکیبات این دانه ها انجام می شود، این تغییرات سبب کاهش ترکیبات پیچیده گیاهی مانند نشاسته و کربوهیدارت ها شده و در عوض ترکیبات ساده تر قندی پروتئین و عوامل سبزینه گیاهی که شامل عوامل کمیاب از قبیل سلنیوم و ید برای بدن انسان هستند در آنها افزایش می یابد.

تجمع ویتامین های گروه A، C، E و ویتامین های گروه B، آنتی اکسیدان ها، املاح کمیاب و ترکیبات ضدسرطان و ضدپیری در جوانه ها، این ماده غذایی را به منبعی از عناصر ضروری برای بدن تبدیل کرده که به آن نام سرچشمه جوانی نیز داده شده است.
بهتر است علاوه بر دانه های یاد شده از دانه هایی از قبیل لوبیاها، شبدر، یونجه، آفتابگردان، سیر و تربچه در سالاد، ماست و سس ها استفاده کرد.

به گفته پژوهشگر گیاهان دارویی، میزان ویتامین B12 موجود در جوانه گندم نسبت به دانه آن چهار برابر است و ویتامین های گروه B در جوانه های این گیاه به سه تا 12 برابر و ویتامین E به میزان سه برابر افزایش می یابد.

براساس نتایج تحقیقات، میزان افزایش ویتامین های A، C در جوانه سویا باورکردنی نیست، به طوری که میزان ویتامین A تا 300 درصد و میزان ویتامین C بین 500 تا 600 درصد افزایش می یابد.
میزان ترکیباتی که سلول های بدن ما را از غیرطبیعی و سرطانی شدن حفظ می کند در بعضی از جوانه ها 10 تا 100 برابر بیشتر از دانه همان گیاهان است.

جوانه یونجه نیز منبع خوبی از ترکیبات شیمیایی بنام ساپونین است که در بدن ما سبب کم شدن کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب می شود و در نتیجه از سختی عروق و بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند.

با استفاده از این جوانه ها سیستم ایمنی بدن تقویت شده و ترکیبات محافظت کننده بدن در مقابل بیماری های ویروسی افزایش می یابند.

شاید بتوان گفت آنچه به عنوان رمز رشد زندگی در جنین و سلول های بنیادی وجود دارد، در جوانه های گیاهی نیز موجود است و کار می کند.
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *