نظافت سرویس های بهداشتی

نظافت سرویس های بهداشتی

داشتن یک خانه تمیز و پاکیزه، مورد علاقه همه افراد بوده و هست؛ کوچک و بزرگ، پیر و جوان یا زن و مرد هم فرقی ندارد چون همه انسان ها تمیزی را دوست دارند و می خواهند در محیطی پاک و مرتب زندگی کنند.

با این حال، تمیز کردن همه قسمت های خانه برنامه ریزی دقیقی می خواهد تا به درستی انجام شود و به پایان برسد.

یکی از قسمت هایی هم که باید دائم تمیز شود و نظافت آن اهمیت ویژه ای دارد، سرویس های بهداشتی و حمام خانه است؛ این مکان علاوه بر این که بسیار آلوده است، در صورتی که به درستی و به موقع تمیز نشود، عاملی برای ایجاد بوی بد و زننده هم خواهد بود. البته در اغلب موارد تمیز کردن سرویس بهداشتی کار سخت و ناخوشایندی هم هست. بنابراین بهتر است با یک برنامه ریزی دقیق تمام سرویس های بهداشتی خانه را به طور مرتب تمیز کنید تا این کار خیلی سخت و طاقت فرسا نشود.

برای نظافت سرویس های بهداشتی اول از همه با توجه به جنس کف، دیوارها، دستشویی، وان و… مواد شوینده و لوازم مناسب را انتخاب کنید؛ به عنوان مثال دستشویی و وان حمام از جنس فایبرگلاس، لعابی یا چینی ساخته شده است و روش نظافت هر کدام با دیگری فرق دارد.

گاهی هم ممکن است در اثر استفاده از لوازم نامناسب، روی سطح دستشویی یا وان حمام خراش ایجاد شود که به همین دلیل برای تمیز کردن آنها باید دقت کنید و فقط از مواد و وسایل مناسبی استفاده نمایید که هیچ خراشی ایجاد نمی کند؛ چون خراش ها نه تنها ظاهر نامناسبی ایجاد می کند، بلکه به محلی برای تجمع میکروب ها هم تبدیل می شود.

• حمام را همیشه بشویید
حمام محلی پر از رطوبت و بخار است و به همین دلیل پس از هر بار استحمام حتما باید کف آن را با آب ولرم شستشو دهید و پنجره را باز کنید تا هوای بخار گرفته و مرطوب خارج شود. اگر حمام خانه شما پنجره ندارد، می توانید از هواکش استفاده کنید تا بخار حمام خارج شود.
در ضمن بهترین زمان برای تمیز کردن حمام پس از استحمام و قبل از آبکشی است؛ در این مواقع همه جرم ها در اثر بخار و رطوبت نرم شده و به راحتی از بین می رود.

• شیرآلات براق
شیرآلات موجود در حمام و دستشویی هم یکی از قسمت های مهمی است که حتما باید تمیز و براق باشد؛ برای این کار هیچ وقت از مواد سفید کننده یا دیگر موادی که مخصوص این کار نیستند، استفاده نکنید چون لعاب روی شیرها از بین می رود و دیگر مانند گذشته براق نخواهد شد.
بنابراین همیشه برای تمیز کردن شیرآلات از مواد مخصوص این کار که در بازار وجود دارد یا از سرکه سفید استفاده کنید که می تواند آنها را براق و تمیز کند.
علاوه بر این مواد، لیمو ترش هم انتخاب خوبی برای تمیز کردن شیرهاست؛ تعجب نکنید. اگر مقداری لیمو ترش روی شیرها بمالید نه تنها تمیز می شود، بلکه بوی خوبی نیز داخل فضای سرویس بهداشتی می پیچد.

• آینه را شفاف کنید
تمیز کردن آینه و جای مسواک ها و صابون هم معمولا فراموش می شود؛ در حالی که باید هفته ای دو بار جامسواکی را بشویید، خشک کنید و دوباره در جای خودش قرار دهید.
جای صابون را هم مرتب بشویید تا تمیز شود و اگر از صابون های جامد استفاده می کنید، حتما تکه صابون های قدیمی را که روی جای صابون مانده است، پاک کنید. برای این که صابون به ظرفش نچسبد، می توانید از روغن بچه کمک بگیرد و مقداری از آن را کف ظرف صابون بمالید.

• نظافت حوله ها را فراموش نکنید
وقتی سرویس بهداشتی تمیز شد و حسابی آنجا را برق انداختید، حوله های قدیمی را که کثیف شده است با خودتان بیرون بیاورید و حوله تمیز را جایگزین آن کنید تا کارتان تمام شود؛ البته خیلی خوب است رنگ حوله هایی که برای سرویس بهداشتی انتخاب می کنید، با رنگ دیوارها هماهنگ باشد تا محیط را زیباتر نشان دهد.

نکته مهم دیگری هم هست که باید به آن توجه کنید؛ وسایلی که به کمک آنها سرویس بهداشتی را تمیز می کنید مانند اسکاچ، برس مخصوص سرویس های بهداشتی و…. نیز باید تمیز شود.

نکته مهم این است که هیچ وقت لوازم مختلف را برای تمیز کردن قسمت های متفاوت به کار نبرید؛ به این معنی که اگر اسکاچ مخصوص شیرآلات است آن را هرگز به دستشویی نزنید و برس مخصوص شستشوی توالت را نیز برای تمیز کردن سایر قسمت ها استفاده نکنید.

یادتان باشد این وسایل محل تجمع میکروب ها خواهد بود و به همین دلیل حتما باید پس از استفاده، آنها را بشویید و در جای مخصوص خود بگذارید و علاوه بر این، هر چند وقت یک بار هم آنها را تعویض کنید.

جام جم
***

یک دیدگاه برای نظافت سرویس های بهداشتی

  1. نسرین گفت:

    سلام ممنون بابت مقاله مفیدتون.
    میخواستم بدونم تهیه روشویی کابینتی چقد تاثیر داره توی تمیز موندن محیط سرویس بهداشتی و اینکه اگر از روشویی الگانته کابین استفاده کنیم این کابینت‌ها چجوری متصل میشن به دیوار ؟؟‌
    سوال دومم به منظور تمیز کردنشون بود بیشتر!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *