10 راز برای تزیین خانه

10 راز برای تزیین خانه

1 ـ از کلیشه ها برای طراحی الهام نگیرید.

طرح های بی زمان بهترین وسیله ای است تا شما را از قید و بند خلاص کند. وقتی در جایی زندگی نمی کنید که نیاز به آفتابگیرهای بزرگ داشته باشد چرا باید پرده های سنگین آویزان کنید؟ اگر خودتان را مجبور کنید که همه این کلیشه ها را در خانه تان به کار ببرید، می بینید که در یک پارک موضوعی گیر افتاده اید؛ پارکی که ترکیبی از چیزهای به درد نخور اما کلیشه ای است.
به جای این چیزها می توانید فضاهای خلوت تر و تمیزتری داشته باشید.

2 ـ از ترکیب سبک های مختلف طراحی نترسید.

طراحی مدرن به دنبال ترکیب عناصری از سبک های قدیمی و جدید است. بنابراین فکر نکنید که اگر لازم است طراحی منزلتان را عوض کنید، باید همه چیزهایی را که در اختیار دارید و عمری برای جمع کردنشان سعی کرده اید، دور بریزید. گاه می توانید با عوض کردن یکی از عناصر، فضایی مدرن و جدید خلق کنید. فکر کنید اگر از میز و صندلی غذاخوری تان خسته شده اید شاید فقط با تعویض صندلی ها یا حتی با روکش کردن آنها به سبکی جدید یک فضای جدید ایجاد کنید.

3 ـ کارهای هنری را در کنار هم آویزان کنید.

از آویزان کردن مجموعه ای از تابلوها در کنار هم نگران نباشید. لازم نیست حتما تابلوهای گران قیمت داشته باشید و با آویزان کردن یکی از آنها احساس کنید که درست ترین کار را انجام داده اید. گاه با قراردادن چند قاب ساده با نقاشی های ساده می توانید مجموعه ای دلنشین فراهم کنید. اگر از ترکیب رنگ سر دربیاورید و هماهنگی لازم را در کنار هم قرار دادن آنها رعایت کنید، نباید از چیزی نگران شوید.

4 ـ تا آنجا که می توانید خست به خرج ندهید.

منظور از خست به خرج ندادن این نیست که پول خرج کنید، بلکه منظور این است که در طراحی دست و دلباز باشید. خودتان را محدود نکنید و به خودتان اجازه بدهید که فرم پرده ها را عوض کنید و با استفاده از پارچه های مقرون به صرفه در اتاق خواب از پرده های پف دار کوتاه یا پرده های کم چین اما بلند و ریخته استفاده کنید تا یک فضای متفاوت ایجاد شود. با عوض کردن مدل پرده به جای استفاده از 10 متر می توانید با 3 متر پارچه آن هم از نوع ارزان تر فضایی متفاوت برای اتاق خواب خود و بچه هایتان ایجاد کنید.

5 ـ به فکر استفاده جدید از وسایل همیشگی باشید.

یکی از طراح های دکوراسیون پیشنهاد تازه ای داده است. او می گوید تختخواب دلیلی ندارد که همیشه تختخواب باشد. اگر شما تختخوابتان را با چند کوسن تزیین کنید و آن را در جایی قرار بدهید که بتواند به عنوان یک کاناپه هم مورد استفاده قرار بگیرد، می توانید هر ساعت از روز بدون این که احساس کنید که دارید به خواب می روید استراحت کوچکی بکنید و لم بدهید و کتاب بخوانید یا کاموا ببافید.

6 ـ فضای شلوغ ایجاد نکنید.

طراح دیگری پیشنهاد می کند تا از شلوغ شدن فضاها جلوگیری کنید. به نظر او هر چه فضا آرام تر و منظم تر باشد، کلاسیک تر و همیشه تازه تر است. او می گوید من با وجود این که مبلمان بزرگ را دوست دارم اما سعی می کنم رنگ ها آرام و ساده باشد تا با تداخل رنگ ها همه چیز به هم نریزد. در این حالت رنگ کف هم مهم است و هر چه رنگ کف اتاق آرام تر باشد، فضای آرام تری به وجود می آورد. این آرامش را می توانید با تابلوهایی که به دیوارها می زنید نیز به دست آورید.

7 ـ هوای گوشه های دنج را داشته باشید.

گوشه های دنج خانه با قرار گرفتن یک صندلی یا نیمکت کوچک با یک میز کنار آن و یکی دو تابلو در بالای آنها ایجاد می شود. به این ترتیب کنار یک پنجره که تا به حال بدون استفاده رها شده بود، می تواند به همان گوشه دنج خانه تان بدل شود. حتی یک قسمت بدون آفتاب که به دلیل تاریکی از آن دست کشیده بودید هم می تواند جای دنج شما باشد. در این حالت با گذاشتن یک آباژور ساده روی میز کنار مبلتان می توانید یک جای دنج برای مطالعه یا ولو کردن مجله ها پیدا کنید.

8 ـ تلویزیون را پنهان نکنید.

این روزها که تلویزیون به یکی از دوستان همیشگی ما بدل شده پس باید آن را جایی بگذارید که براحتی بتوانید دور هم بنشینید و در ساعت های تماشای تلویزیون با هم باشید. پس جای تلویزیون را طوری تعیین کنید که همه بتوانید از آن استفاده کنید.

9 ـ در ترکیب چیزهای مختلف به مفید بودنشان فکر کنید.

اگر خیلی دوست دارید از کاغذ دیواری استفاده کنید، بدون این که این خرج را بر خودتان تحمیل کنید که تمام دیوارها را پر از رنگ کنید، می توانید یک یا 2 دیوار را به این کاغذ دیواری ها اختصاص دهید و دیوارهای رو به رو را با رنگ های مکمل آنها که در تابلوها به کار رفته بپوشانید. به فکر رنگ مبل هایتان هم باشید تا بعد در برابر یک کار انجام شده قرار نگیرید.

10 ـ به فکر خودتان هم باشید.

هر کاری که می کنید درست کردن یک جای خاص برای کار کردن خودتان را هم از قلم نیندازید. به عنوان خانم خانه و کسی که بیشتر ساعت هایش را در خانه می گذراند نیاز دارید تا جایی برای نشستن و فکر کردن، نوشتن، دوخت و دوز یا مطالعه داشته باشید. اینجا می تواند حتی در آشپزخانه هم تعبیه شده باشد. اما فراموش نکنید که مال شماست.

آرزو پناهی
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *