8 اشتباه رایج درباره چین و چروک صورت

اشتباه رایج درباره چین و چروک صورت

1. جلوی چین و چروک صورت را نمی شود گرفت چون جلوی افزایش سن را نمی شود گرفت!
اولا که افزایش سن فقط یکی از علل چین و چروک صورت است؛ ثانیا که می شود جلویش را گرفت یا لااقل می شود سرعتش را کم کرد.
چطور؟ با همین توصیه های ساده:
ضدآفتاب بزنید؛ از مواجهه طولانی با نور خورشید پرهیز کنید؛ دور سولاریوم و حمام آفتاب خط بکشید؛ موقع صحبت کردن حتی الامکان فرم صورتتان را تغییر ندهید؛ از سیگار و هوای آلوده بپرهیزید؛ مرطوب کننده بزنید و حتی المقدور هوای محل کار و زندگی تان را مرطوب نگه دارید.

2. پوست تو خشک است؛ پس صورتت زودتر چین می افتد.
چین و چروک در پوست های خشک، نمایان تر است؛ فقط همین! معنایش این نیست که خشکی پوست، عامل چین و چروک است. چین و چروک 2 عامل اصلی دارد: آفتاب و افزایش سن.

3. وقتی هوا ابری است؛ دیگر ضرورتی ندارد ضدآفتاب بزنیم!
ضرورت دارد؛ حتی در هوای ابری! بین 60 تا 80 درصد از پرتو های خورشید قادرند از لایه های ابر بگذرند و به بدن یک شناگر در عمق 30 سانتی متری آب یک استخر برسند.

4. برو سولاریوم؛ پوستت جوان می شود!
برعکس! متخصصان پوست می گویند روند پیری پوست در نوجوانانی که زیاد سولاریوم می روند، تقریبا از 20 سالگی شروع می شود و طوری پیشرفت می کند که پوستشان در 40 سالگی شبیه پوست یک فرد 70 ساله می شود. دلیلش هم روشن است، استفاده از اشعه فرابنفش در این دستگاه ها بسیار متداول است و این باعث شکست رشته های کلاژن و الاستین پوست می شود و نتیجه اش (در درازمدت) می شود چین و چروک پوست.

5. شیرینی بخور؛ پوستت شاداب می شود!
برعکس! مواد قندی، دشمن پوستند؛ دشمن رشته های کلاژن و الاستین که وظیفه شان تامین طراوت و انعطاف پذیری پوست است. مولکول های مواد قندی باعث می شوند این رشته ها، خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری شان را از دست بدهند و کم کم سر و کله چین و چروک ها پیدا می شود. شاهدش هم این که دیابتی ها زودتر از سایرین دچار پیری پوست می شوند.

6. چین و چروک صورت فقط یک علت دارد: پیری!
چین های صورت معمولا از حدود 30 سالگی ظاهر می شوند و با گذشت هر دهه از عمر، بین 6 تا 10 درصد از ضخامت پوست کم می شود و طبیعتا چروکیدگی پوست، نمایان تر می شود؛ اما افزایش سن فقط یکی از علل چین و چروک صورت است. پای عوامل دیگری هم در میان است: نور خورشید، ژنتیک، حرکات ارادی و غیرارادی پوست مانند خنده، گریه، اخم و امثالهم. آنهایی که زیاد چهره درهم می کشند یا زیاد می خندند و آنهایی که روی صورتشان می خوابند، چهره شان بیشتر در معرض چین و چروک است.

7. چین و چروک صورت فقط یک چاره دارد: ماساژ پوست و ورزش ویژه عضلات صورت!
نه! با این کار نه تنها اوضاع را بهتر نمی کنید، بلکه اوضاع برخی چین و چروک ها را بدتر هم می کنید؛ مثلا چین اخم از آن چین هایی است که در اثر انقباض و حالت گرفتن عضلات صورت تشدید می شود.

8. این که می گویند سیگار پوست را پیر می کند؛ از آن حرف های مبالغه آمیز درباره سیگار است!
هیچ مبالغه ای در کار نیست! سیگار موجب آسیب گسترده رادیکال های آزاد می شود و پیری زودرس می آورد. سیگار موجب گسترش خطوط دور لب می شود و حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم منجر به افزایش فعالیت رادیکال های آزاد سمی در پوست می شود و آسیب های گسترده پوستی به همراه می آورد.

دکتر محمد کیاسالار
***

یک دیدگاه برای 8 اشتباه رایج درباره چین و چروک صورت

  1. سمانه گفت:

    با تشکر از این مطلب خوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *