با جوش های دوره نوجوانی چه بکنیم؟

با جوش های دوره نوجوانی چه بکنیم؟

بسته شدن مجاری غدد چربی در پوست صورت، گردن، شانه و سینه باعث می شود ضایعاتی در سطح پوست پدید آید که جوش یا آکنه نامیده می شود.

جوش ها انواع مختلفی دارند که از آن دسته می توان به جوش های سرسیاه، سرسفید، جوش های چرکی و کیست اشاره کرد.
جوش ها اکثرا در دوره نوجوانی به وجود می آیند و ممکن است حتی تا سی سالگی هم باقی بمانند. درمان جوش ها بسیار اهمیت دارد زیرا علاوه بر دردناک بودن، ظاهر نازیبای آنها نیز آزار دهنده است. علاوه بر اینها، جوش ها پس از رفع شدن، با به جا گذاشتن جوشگاه ها بر روی پوست، تهدیدی جدی برای زیبایی پوست محسوب می شوند.

جوش ها چگونه به وجود می آیند؟
در دوران بلوغ، به علت افزایش ترشح هورمون های جنسی، غدد چربی بزرگ می شوند و شروع به تولید و ترشح چربی می کنند. این غدد ترشحات خود را از طریق مجاری چربی به سطح پوست می ریزند. ناهماهنگی هورمونی و میکروبی و التهابی موجب بسته شدن مجرا و تخریب جداره غده های چربی می شود. از به هم پیوستگی سلول های صدمه دیده، پلاک یا لخته تولید می شود که علت بسته شدن مجاری و منافذ پوستی هستند.
باکتری های موجود در آن ناحیه نیز از چربی های مسدود شده تغذیه می کنند و با ایجاد التهاب بیشتر، منافذ پوست را تنگ تر می کنند. انسداد این مجاری باعث تجمع چربی شده و در نتیجه آن رشد باکتری های موجود در مجاری، که رشد باکتری ها هم چربی ذخیره شده را تخمیر کرده و همین امر فرآیند التهاب را فعال کرده و ابتدا در سطح پوست دانه های قرمز و در پی آن جوش چرکی ایجاد می شود.

چه چیزهایی جوش ها را تشدید می کنند؟
به طور کلی هر عاملی که منافذ پوست را مسدود کند می تواند به عنوان عامل ایجاد یا تشدید جوش ها شناخته شود. به عنوان مثال کلاه های ایمنی یا لباس های تنگ ورزشی که عموما از الیاف مصنوعی تولید می شوند و باعث تعریق و انسداد منافذ پوست می شوند، می توانند در زمره عوامل ایجاد جوش شمرده شوند.
لوازم آرایشی چرب هم اگر مکرر و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرند، چون از عوامل انسداد منافذ پوست هستند می توانند در پوست ایجاد جوش کنند یا جوشهای موجود در پوست را تشدید کنند.
در بسیاری افراد، خوردن برخی غذاهای چرب و شیرین موجب تشدید جوش ها می شوند. اما از آنجا که این موضوع عمومیت ندارد بهتر است حتما آزمایش شود و اگر افرادی بدنشان چنین واکنشی داشت حتما از خوردن اینگونه خوراک های چرب و شیرین بپرهیزند.
عدم رعایت بهداشت فردی و آلودگی پوست به خودی خود عامل ایجاد آکنه نیست، اما می تواند تشدید کننده جوش ها باشد. پس حتما در رعایت بهداشت فردی دقت شود اما از زیاده روی در شستشوی پوست هم باید اجتناب کرد.
گرمای خورشید هم پوست را خشک می کند هم فرآیند تولید چربی را تشدید می کند. بنابراین می تواند از عوامل ایجاد و تشدید آکنه های پوستی از آن نام برد.
هورمون های مترشحه در زمان نزدیکی عادت ماهیانه در دختران نیز می تواند باعث ایجاد یا تشدید جوش ها شوند.
جوش ها به هر علتی که به وجود آمده باشند، یک نکته مهم در مورد آنها باید رعایت شود و آن پرهیز از دستکاری آنهاست، زیرا موجب ایجاد جوشگاه روی پوست می شوند که ضایعاتی درمان ناپذیر هستند.

درمان جوش ها
به طور کلی درمان عوارض و بیماری های پوستی زمان بر است و نیازمند صبر و حوصله. بنابراین در درمان جوش ها نیز این نکته را مد نظر داشته باشید که اولا از طول مدت درمان نهراسید و مرتب داروهایی را که پزشک تجویز می کند استفاده کنید و با مشاهده بهبودی آکنه ها، دارو را به طور کامل قطع نکنید، بلکه با مشاوره پزشک از داروهای ضعیف تر استفاده کنید چون امکان ایجاد مجدد جوش ها حتما وجود دارد.

گاهی به علت عفونی بودن جوش ها، لازم است برای درمان از آنتی بیوتیک های مناسب ( با توجه به نوع جوش ها) استفاده شود. در مورد استفاده از آنتی بیوتیک ها هم وسواس لازم را به خرج دهید که به موقع و برای مدت لازم استفاده شوند.
اگر جوش ها از نوعی بودند که نیاز به تخلیه کردن داشتند، باید این کار را تحت نظر پزشک انجام دهید زیرا اگر خود فرد با فشار دادن اقدام به تخلیه جوش کند علاوه بر تشدید التهاب، باعث ایجاد جوشگاه در پوست شده که زیبایی پوست را مورد تهدید قرار می دهد.

همشهری – زهره بانی
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *