ترشی موسیر

ترشی موسیر

چه موادی لازم داریم؟

موسیر / به اندازه لازم
سرکه / به اندازه لازم
نمک / مقداری

چطوری درست کنیم؟

با موسیر به تنهایی یا مخلوط با سایر مواد می توان ترشی تهیه نمود. از موسیر تازه یا خشک می توان برای تهیه ترشی استفاده کرد. موسیر تازه چون کمتر در دسترس قرار دارد، از موسیر خشک بیشتر استفاده می شود.

دستور استفاده از هر دو نوع موسیر:

طرز آماده کردن موسیر تازه:
موسیر را پوست بکنید و نازک ورقه ورقه کنید. چون موسیر تازه دارای بوی تندی است، آن را دو سه روز در آب سرد خیس کنید و چندین بار آب آن را عوض کنید. بعد آن را در صافی بریزید تا آب آن کاملا برود. سپس موسیر را روی پارچه ای پهن کنید و بگذارید بماند تا رطوبت آن کاملا گرفته شود. حالا این موسیر آماده ترشی می باشد.

طرز استفاده از موسیر خشک:
موسیر را شسته و مقداری آب جوش روی آن بریزید. هر وقت آب آن سرد شد، آن را خالی کرده و دوباره آب جوش روی موسیر بریزید. این عمل را سه تا چهار بار تکرار کنید. سپس موسیر را در آب سرد خیس کنید تا دو سه روز بماند و در این مدت نیز چند دفعه آب آن را عوض کنید. وقتی موسیر کاملا نرم و لطیف شد، آن را در صافی ریخته و روی پارچه پهن کنید تا رطوبت آن کاملا گرفته شود.

طرز تهیه ترشی:
موسیرهای آماده شده را در شیشه بریزید و کمی نمک داخل سرکه که حتما باید سرکه انگور و سفید و تمیز باشد بریزید و داخل شیشه موسیر را با این سرکه پر کنید.

مانند تمام ترشی های دیگر مدتی باید بماند تا ترشی برسد. ظرف ترشی را از گرما و نور محافظت نمایید تا ترشی سالم تر و بهتری داشته باشید.
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *