زیتون پرورده

زیتون پرورده

چه موادی لازم داریم؟

زیتون سبز / یک کیلو
مغز گردو / 250 گرم
سیر / به اندازه دلخواه
انار ترش / به اندازه کافی
آب انار / یک لیوان
رب انار / یک قاشق غذاخوری
گلپر / یک قاشق چایخوری
چوچاق یا زلنگ (سبزی‌ محلی شمالی) / 2 بسته
نعنای خشک ساییده شده / 2 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل / به اندازه کافی

چطوری درست کنیم؟

زیتون پرورده

یکی از دست پرورده های شمال ایران، زیتون پرورده می باشد که اکنون اکثر مردم ایران با آن آشنایی داشته و یکی از چاشنی های کنار غذای اصلی است و خیلی از کدبانوهای ایرانی دوست دارند چاشنی ها و ترشیجات کنار غذا هم توسط خودشان در خانه تهیه شود و اصطلاح خانگی به خودش بگیرد. پس اگر شما هم دوست دارید زیتون پرورده خانگی تهیه کنید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

ابتدا زیتون ها را تا یکی دو ساعت در آب ولرم خیس کنید. بعد هسته زیتون ها را درآورید. سپس آنها را خوب بشویید و بگذارید آبش برود، در غیر این صورت زیتون پرورده شل و آبکی می شود.

بعد مغز گردو را خوب خرد کنید. البته نباید خیلی پودر شود بلکه باید طوری باشد که مغز گردو زیر دندان حس شود.

سپس انارها را خوب چرخ کنید تا یکدست و نرم شوند. انار نباید به صورت درسته و دانه دانه در زیتون پرورده ریخته شود. انار با گردو فرق می کند، نباید زیر دندان بیاید.

سبزی محلی که گیلانی ها به آن چوچاق و مازندرانی ها به آن زلنگ می گویند، را خوب چرخ و یا ریز خرد کنید. اگر سبزی محلی ندارید، به جای آن از نعناع خشک یا تازه استفاده کنید.

سیرها را بکوبید و یا خیلی ریز کنید.

حالا زمان مخلوط کردن مواد است. زیتون ها را در یک ظرف نسبتا بزرگ بریزید و کم کم بقیه مواد را به آن اضافه کنید. اول گردوی خرد شده و بعد سبزی چرخ شده و سیر کوبیده شده را اضافه کنید و خوب هم بزنید. گلپر، آب انار، رب انار و نمک و فلفل را هم اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.

مخلوط آماده شده را در یک ظرف شیشه ای بریزید و بگذارید یک شبانه روز در یخچال بماند. بعد از یک روز زیتون پرورده آماده است و می توانید آن را با غذا میل کنید.

نکته 1: در مصرف رب انار و آب انار دقت کنید. اگر آب انار بیش از یک لیوان باشد، زیتون پرورده آب می‌اندازد و آب و دانه اش از هم جدا می شود. رب انار را هم زیاد اضافه نکنید، زیتون پرورده نباید زیاد ترش باشد.

نکته 2: اگر در زیتون پرورده از گردوی بیشتری استفاده نمایید، رنگ زیتون پرورده شما روشن تر و در صورتی که از انار بیشتری استفاده نمایید رنگ آن تیره تر خواهد شد.

نکته 3: طعم و مزه زیتون پرورده به سیر آن است ولی اگر سیر دوست ندارید از پودر آن که بوی کمتری دارد استفاده کنید. بعضی افراد هم به جای سیر از پیاز استفاده می کنند.

توجه: اگر زیتون سبزی که خریده اید تلخ است یک شبانه روز در آب نمک و آب لیمو بخیسانید تا تلخی اش برطرف شود.
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *