شیره انگور

شیره انگور

چه موادی لازم داریم؟

انگور
خاک سفید

چطوری درست کنیم؟

ابتدا انگورها را بشویید و آنها را له کرده و آب شان را بگیرید؛ سپس خاک سفید به آن اضافه کنید.

خاک سفید چیست؟
خاک سفید، خاکی است با ترکیب بالای املاح معدنی که در عطاری ها فروخته می شود. این نوع خاک در روستاهای اطراف ملایر استان همدان به مقدار زیاد یافت می شود.

خاک سفید را معمولا زیر آفتاب یا روی بخاری حرارت می دهند، سپس به آب انگور اضافه می کنند، چون خاک حرارت ندیده باعث گل آلود شدن آب انگور می شود.

در ضمن ممکن است اگر خاک سفید به انگورهای له شده اضافه نکنید، در موقع جوشاندن، آب انگور ترش شود.

آب انگوری که به آن خاک سفید اضافه کرده اید را یک شب نگه دارید، سپس به وسیله پارچه نازکی، آن را صاف کرده و خاک را از آن جدا کنید.
پس از آن آب انگور جدا شده از خاک را بعد از 2 ساعت بجوشانید.

تولیدکنندگان شیره سنتی معتقدند اگر آب انگور جدا شده از خاک سفید را از اول در ظرف های بزرگ رویی بریزند و بجوشانند، آب انگور زودتر قوام می آید و زودتر به مرحله کشدار شدن می رسد، در حالی که رنگ قهوه ای روشن و شفاف خواهد داشت اما اگر آب انگور جدا شده از خاک سفید را از اول در دیگ های مسی بریزند و در آنها بجوشانند، زمان بیشتری طول می کشد تا آب انگور قوام بیاید و کشدار شود و در نتیجه به خاطر جوشیدن زیاد، تیره رنگ است و محصول نهایی هم سفت تر خواهد بود.

نکته 1:
شیره انگور ملایر، سفت و رنگ آن قهوه ای خیلی روشن است.
شیره انگور همدان شل تر، شیرین تر و پررنگ تر از شیره ملایر است.
شیره اردبیل شل تر و پررنگ تر از شیره همدان است.
شیره خرما هم، که به رنگ قهوه ای سوخته است و معمولا از شیره انگور اردبیل شل تر است.

نکته 2: شیره ای که در بازار به نام شیره کشمش عرضه می شود، در واقع همان شیره انگور است، ولی چون آذری زبان ها به انگور عسگری، کشمش می گویند، روی قوطی این نوع شیره به جای شیره انگور، شیره کشمش نوشته شده است.

طرز تهیه شیره انگور در خانه:

انگورها را در قابلمه ای له کرده و از صافی رد کنید و آب آن را جدا کنید. سپس آب انگور را روی حرارت بگذارید تا آب تبخیر شده و مایه ای به دست آید که نه خیلی سفت است و نه خیلی شل. به این مایه شیره انگور گفته می شود که می توان برای صبحانه با کره و یا ارده مصرف شود که خواص بیشماری دارد. بنابراین در صورت تمایل خواص شیره انگور را بخوانید.
***

112 دیدگاه برای شیره انگور

 1. میثم گفت:

  خوردن خاک در شرع حرام است پس چرا خاک اضافه میکنن؟؟

  • امیر گفت:

   آقا میثم !! خاک را نمیخورند بلکه به مایع اولیه شیره انگور اضافه میکنند تا هم ناخالصی های مایع را ته نشین کند و هم شیره ترش نکند قبل از جوشاندن مایع خاک و ناخالصی های ته نشین شده را از شیره جدامیکنن . البته خاک مخصوص سفید رنگ است .

  • . گفت:

   ببندش بابا تو هم هر چی میشه میگید حرام حرام.
   خستمون کردید بخدا

  • امیر گفت:

   خاک واسه اینکه شراب نشه. خوردن شراب بهتره یا خاک؟

  • حسین گفت:

   داش

   درسته خوردن خاک حرامه
   و گیریم که موقع پخت شیره از خاک استفاده شه
   ولی چون میجوشه و با آب انگور ترکیب میشه یه اصطلاحی داره به نام ثلثان شدن
   پس پاکه و خوردنش مشکلی نداره

  • حسین گفت:

   1.آب انگور اسیدی است و خاک مخصوص شیره قلیایی، پس اسید را خنثی میکند و شیره ترش نمیشود.
   2.خاک را نمیخورند بلکه در مراحل اولیه قبل از جوشاندن در ظرف ته نشین می شود.
   3.به یاد داشته باشید شرعا حدود دو سوم آب انگور باید بجوشد و تبخیر شود وگرنه خوردن آن اشکال شرعی دارد و بعضی آن را نجس میدانند.
   نوش جان

  • امین گفت:

   این کار از لحاظ علم شیمی به عنوان کاتالیزور عمل میکنه و زمان از بین رفتن الکل را سریع تر میکنه.

  • شهناز گفت:

   خاک تو آب انگور ته نشین میشه و باعث میشه که آب انگور شفافتر و زلالتر بشه والا خورده نمیشه.

  • مجید گفت:

   یه بنده خدا میره پیش بهلول. میگه اگه انگور بخورم حرام است. بهلول میگه نه. میگه اگه انگور له کنم بخورم حرام است. بهلول میگه نه. باز می پرسه اگه همین آب انگور بذارم تو آفتاب. بعد از مدتی بخورم حرام است. .. بهلول میگه اگه یه مشت خاک بزنن به سرت سرت کاری میشه. میگه نه. بهلول میگه اگه همراهش آب هم بریزن رو سرت کاری میشه میگه نه. میگه اگه با این خاک و آب یه کلوخ بسازن بزنن به سرت چی میشه. حالا جریان شماست که میگی خاک حرام است.

  • رحمتی گفت:

   سلام دوست عزیز. خاک سفید دارای املاح زیادی است و اینکه شیرین هم هست. چون آب انگور مقداری حالت اسیدی و ترشی دارد خاک سفید را به آن اضافه می کنند تا به حالت قلیایی تبدیل کند. در ضمن بعد از ۶ تا ۱۲ ساعت کاملا صاف و زلال و خوشمزه می شود که اگر نشد با مقداری جوشاندن و خاموش کردن شعله کاملا صاف می شود به اصطلاح می برد. بنابراین خاک از آب انگور جدا می شود.

  • راییل برزگری گفت:

   خوردن خاک حرام نیست.

 2. مریم گفت:

  اگر شیره سفت شد چه کار کنیم؟

 3. میبدی گفت:

  ممنون از مطالب خوب و مفیدتون
  به لحاظ شرعی دو سوم شیره انگور باید تبخیر بشه تا پاک بشه و قبل از اون ظرف و شیره هر دو نجس است و پس از بخار شدن دو سوم هر دو پاک می‌شود.

 4. وجیهه گفت:

  سلام برای یک کیلو آب انگور چقدر خاک باید اضافه کنیم؟

 5. mahsa گفت:

  سلام میشه اندازه هم بگیدبرای مثال یک کیلوانگورچقدخاک میخواد

 6. ام البنین گفت:

  سلام 10کیلوانگورچقدرشیره میده وبرای این مقدارچقدرخاک میخواد

 7. سیما گفت:

  سلام برای اینکه شیره عین عسل روشن و شفاف بشه باید چیکار کرد… مرسی

 8. علی گفت:

  قران نوشته که خوردن خاک حرامه ؟؟؟؟

 9. ف س گفت:

  خاک خورده نمیشه املاحش آب انگوررو روشن وشیرین میکنه وحلال آخرهم حل نمیشه وصاف میشه میریزن دور

 10. سامان گفت:

  ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

 11. احکام گفت:

  آب انگوری که با آتش به جوش آمده (۲۱۹)
  مسأله ۲۱۹ـ هرگاه آب انگور با آتش بجوشد نجس نیست، ولى خوردنش حرام است، اما اگر آن قدر بجوشد که دوقسمت آن بخار شود و یک قسمت بماند، حلال مى شود و اگر خود به خود به جوش آید و مست کننده شود حرام و نجس است و تنها با سرکه شدن پاک و حلال مى شود.

 12. سمانه گفت:

  من یه شیره خریدم که به اندازه 2 سانت ته ظرف به رنگ قهوه ای کم رنگ ته نشین شده . این همون خاک سفیده؟ بخورمش یا بریزم دور؟

 13. جليل كارگران گفت:

  سلام احتراما”شیره انگور که در منزل تهیه کردم سفت و قندک زده است چکار باید کرد ممنون

 14. محمد گفت:

  ای ادمها برای رسیدن به ان دنیا همه ابتدا خاک می خورند بعضی مامانها درهنگام ویار خاک میخورند زغال می خورند یا چیز دیگر وقتی که به قبر میرویم باز خاک می خوریم خاک خوردن در بعضی مواقع حرام اعلام شد ولی موقعیتهائی هست که خاک درمان بیماریهاست برای صاف شدن اب خاک لازم است چشمه اب از زمین می اید بیرون پس انموقع خوردن اب باید حرام باشد بنابراین شیره انگور را را بدون خاک سفید شصت روز بگذارید در جای گرم تبدیل به شراب میشود و در بعضی مواقع شراب تبدیل به شیره و یا سرکه میشود لذا مخلوط کردن خاک سفید با با اب انگور همان زلال بودن اب چشمه است که ضایعات اب انگور را درخودش می گیرد و بعد جوشاندن دو سوم ان تبخیر میشود و تبدیل به شیره یا همان دوشاب میشود خیلی هم انرزی زاست در زمستان خوردن یک فنجان شیره انگور بدن را گرم می کند البته بعضی ها اگر زیاده روی کنند جوش درمی اورند و یک نکته دیگر اینکه به خاک سفید بعد از اینکه از محلول شیره و خاک دقت کنید خاک رنگش تیره طوسی و یا قهوه ای روشن میشود در گرما بماند بوی سرکه تند میدهد

  • یاس گفت:

   از خودتون درنیارید این اراجیف ها رو. ما بدون خاک سفید شیره درست میکنیم تا یک سال هم میمونه. بیشتر از یک سال هم محاله که خراب بشه. کجا بعد از شصت روز تبدیل میشه به شراب؟
   اصلا خاک لازم نیست. شیره آماده شده را از صافی پارجه ای رد کنید تا یکدست و صاف بشه. خاک هم لازم نیست.

 15. R.A گفت:

  سلام میشه به جای خاک نمک اضافه کرد؟

 16. عرفانه امیدی گفت:

  با سلام.شیره انگور پخته ام اما کمی تلخ است.چ کارکنم؟؟؟

 17. vahid گفت:

  با سلام
  شیره ای که پختیم ترش شده . خاکش رو کم زدیم فکر کنم. راحی هست که درستش کنیم و ترشیش بره؟

 18. مجید گفت:

  شورش رو دراوردید با این حرام حرام کردن. حرام اون اختلاس هایی هست که انجام میشه حرام اون زمین خواری هاست . این ها حرامه نه اون شیره انگور. اون اصل کاری رو ول کردید چسبیدید به این شیره. واقعا که !!!

  • علی گفت:

   اونی که اختلاس میکنه یکیه مثل تو که به حرام و حلال هیچ اعتقادی نداره…
   تخم مرغ دزد شتر مرغ دزد میشه…

 19. مهدی گفت:

  دوستان خواهشا کمی روشن فکر باشید این اعتقادای الکی رو بزارید کنار الکل اگه حرام و نجس هست در صورتی که ازش به عنوان ضدعفونی کننده استفاده میکنن. اگر بدونید خواص و فواید شراب چقدر برای بدن مفید هست اصلا این حرفارو نمیزنید که حرام یا نجس صرفا چون عموم در حد خودکشی از مشروبات استفاده میکنن و از خود بیخود میشن از قدیم حرام اعلام کردند چون هر چیزیو بیش از اندازه استفاده کنید باعث اسیب جدی به بدن میشه پس نه افراط و نه تفریط. موفق باشید

  • علی گفت:

   آقا مهدی سلام
   همیشه سعی کنید در مورد موضوعی که میخواهید، نظر بدهید، اول اطلاعات خودتون رو بیشتر کنید ،بعد نظرتان را در معرض عموم بگذارید.
   کافی است با بیان این حرف های بی اساس و بی دلیل تان، یه نفر به اشتباه بیفته، در این صورت نه فقط باید پاسخ گوی اعتقادات اشتباه خودتون باشید، بلکه باید جوابگوی به انحراف کشاندن دیگران هم باشید.
   انشاءالله که هر چه زودتر حقیقت براتون روشن بشه، و به راه راست هدایت شوید. آمین/ علی

  • متین گفت:

   آقا مهدی روشنفکر قران میگه هرچند فوایدی دارد ولی ضررش بیشتره
   این کلام قران هزار و چهارصد سال پیش بیان شده تا امثال ما و شما فکر نکنیم حالا که فوایدی داره پس اگر به اندازه مصرف بشه مشکلی نداره
   شراب نجس هست و خداوند که خالق همه چیزه ضررش رو بهتر از همه میدونه پس بهتر هست که برای خداوند خالق کون و مکان سر تسلیم فرو بیاریم.

  • محمدامین حسن پور گفت:

   معنای روشنفکری رو هم یاد گرفتیم از شما.
   شما میخوای بخوری بخور، گردنِ خودت. ولی دیگه فتوا صادر نکن که حلاله.

  • یاس گفت:

   محض اطلاع، آب انگور برای بدن مفید هست نه مشروب. برای سلامتی قلب آب انگور خوبه که متاسفانه بعضی ها به اشتباه فهمیدن مشروب.

  • ایمان گفت:

   من پرستارم و ضررهاشو میدونم. نخور آقا. مشکلات فراوان برای فرزندآوری و اختلالات جسمی و مغزی برای نوزاد داره که از طریق کروموزوم های جنسی منتقل میشه و به مشکلات الکلیسم معروفه. غیر از اون باعث نابودی سلولهای مغزی و اختلالات خُلق میشه و آسیب های روانی زیادی داره. آقا نابودی تهشه دیگه اگه حین مستی کسی رو بُکشی و آسیب به خود و دیگران و…

 20. ناشناس گفت:

  خدا را شکر ما تمام حرام و حلالهای شرع را رعایت کردیم و فقط آن خاکی که به شیره ی انگور اضافه می شود مانده است پس اگر شیره درست نکنیم مشکل شرعی نداریم. خدایا ما مفسران دین اسلام شده ایم مانند خوارج که اگر آب از کسی می خوردند پولش را به زور برای حلال بودن می دادند ولی وقتی به جایی حمله می کردند به زن و بچه ی بی گناه رحم نمی کردند و به وضع فجیع همه را قتل عام می کردند.

 21. محسن گفت:

  سلام خاک زدیم حل شده جدا نمیشد راه حل چیه

 22. علی اصغر هدیه لو گفت:

  سلام
  من تولید کننده شیره انگور هستم
  این خاکی که به آب انگور اضافه می کنند برای شیره پختن در اصل خاک نیست بلکه یک نوع ماده معدنی است با مقدار زیادی مواد قلیایی که باعث تصفیه آب انگور می شود و پس از ته نشین شدن در ته ظرف و برداشتن آب زلال موقع جوشاندن اگر چیزی از این به اصطلاح خاک مانده باشد به صورت کف از آن جدا می شود پس نگران نباشید . البته پختن شیره به این راحتی ها هم نیست تخصص می خواهد ارادتمند شما هدیه لو هستم 09126435019

 23. فاطمه عابدی گفت:

  سلام دوستان چرا تا اسم حلال و حرام میاد جبهه میگیرید خداوند متعال در قرآن هر چیزی را که حلال فرموده به نفع خود انسان است و هر چیزی را که حرام فرموده باز پیشگیری از ضرر و به نفع خود انسان است، اما خاک سفید که گفتند دوستان فقط بخاطر تصفیه آب انگور و برای شیرین شدن شیره انگور است، راه پاک شدن بخار شدن دو سوم آب انگور است پس از بخار شدن دو سوم آب انگور تبدیل به شیره خوش مزه و پرخاصیت میشود، ببینید حکمت دارد امر و نهی خداوند متعال، خوردن انگور از هر نوع که باشد حلال است و فوق‌العاده پر خاصیت، اما جوشیده شده آن به دلیل ضررهایی که بر جسم و روح و مغز ایجاد می‌کند حرام است اما همین جوشاندن آنقدر ادامه یابد که دوسوم بخار شود و آن یک سوم هم حلال است هم خوش مزه هم پرخاصیت.. خداوند متعال که با بنده خودش که از مادر مهربان تر است دشمنی ندارد، همه منافع خودمان است، موید باشید، تشکر از دوستان که طرز تهیه شیره انگور را آموزش دادند

 24. محمد باقری گفت:

  ممنون از مطالب زیباتون

 25. بی نام گفت:

  توقران آیه داریم که آیا قران را بخش بخش میکنید وآنچه باب میل شماست را قبول میکنید …البته این مضمون آیه هست ….حالا فرق نداره چه خاک چه شراب ویا اختلاس وهرچیزی که مخالف شرع و دین باشد وحرام باشد نباید انجام دهیم وگرنه مشمول آیه خواهیم شد ….. پس به عنوان مسلمان باید چهارچوب دین رعایت شود چه کوچک وچه بزرگ ….

 26. سارا گفت:

  وقتی دوشاب انگور گل الود میشه و خاک ته نشین نمیشه چکار باید کرد؟

 27. محمدرضا گفت:

  دوستان عزیز املاح موجود در خاک شیره حدود ۸۰% آهک می باشد که اضافه نمودن آن با حرارت بالا به آب انگور باعث واکنش با املاح اسیدی داخل آب انگور میشه و باعث خنثی شدن اسیدیته آب انگور شده و مزه ترشی انگور را که به دلیل وجود اسید هست از بین می برد و آب انگور شیرین می شود و از لحاظ علمی یک فرآیند کاملا شیمیایی می باشد و پس از صاف نمودن هیچ مشکلی ندارد .

 28. فرشته مالمیر گفت:

  سلام من شیره درست کردم تلخ شده باید چیکار کنم تلخیش بره

 29. حیدر گفت:

  باسلام
  دوستان همه ی ما شاید حلال و حرام را خیلی خوب ندونیم و شاید یه چیزهایی برامون جای شک داره ولی میتونید از دکتر یا عالم بپرسید
  بحث شیره انگور بحث مفید بودن آن و خاصیت درمانی فوق العاده ای که داره
  دوستان هر کسی مطلبی را عرض کرده و نظرشون هم محترمه
  احتراما بیشتر از ناحیه درمانی به این خوراکی نگاه کنید

 30. سجاد گفت:

  سلام شیره انگور دیر از اجاق برداشتیم سفید شد
  و زود شکرک بست الان چی کار میشه کرد.

 31. حسین گفت:

  ذوق کنیم چون شیره صفت که مرغوبتره درست کردیم

 32. هانیه گفت:

  سلام اگه فصل سرما که انگور نیست بخواهیم دوشاب درست کنیم با کشمش خشک میتوانیم .چگونه لطفا طرز تهیه اش را بگین با کشمش ممنون

 33. ممد ساقی گفت:

  سلام با تشکر از سایت خوبتون بی زحمت طرز تهیه شراب شیرازی هم اموزش بدید ما جوونها همیشه تشنه آموزش هستیم با تشکر فراوان

 34. زهرا گفت:

  میشه به شیره انگور شیر اضافه کنیم ک خوشمزه تر شه؟

 35. محمد گفت:

  اقا اگر شیره نبرید چیکار کنیم

 36. سالار گفت:

  باسلام من طرز تهیه شیره رو نمیدونستم و بعد ازاینکه انگورم رو صاف کردم و گذاشتم روی اجاق، خاک بهش اضافه کردم و اونو جوشوندم تا قوام اومد و برداشتم خاکش رو صاف نکردم شیره خیلی غلیظ شده و اینکه دائم در حال جوشیدن و از دبه بالا میزنه باید چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید سپاس

  • حسین گفت:

   احتمالا شیره ات یا شراب شده یا سرکه!
   بخور ببین چه مزه ای دارد.البته احتمالا ترش است.
   نوش جان

 37. علی نجفی گفت:

  سلام ما شیره درست کردیم الان یه کمی طعمش ترش شده.. الان باید چیکار کنم که شیرین بشه؟

 38. Maryam گفت:

  سلام من شیره درست کردم تلخ شده چکارش کنم؟

 39. سمیرا گفت:

  درمان تلخی شیره انگور بگید تو رو خدا

  • سیامک گفت:

   سلام کاری نمیشه کرد فقط باید با آب انگوری که خاک سفید بهش زدید و خوب صاف شده، باید اضافه کنید و با حرارت متوسط رو به کم دوباره بجوشونید، دلیل تلخی هم اینه که یا با حرارت بالا شیره را پختید یا انگور سیاه قاطی داشته.

 40. مرادی گفت:

  شیره درست کردم تلخ شده چیکار کنم نسوخته.

 41. زهرا گفت:

  چطور میشه شیره انگور سفت کرد ؟

  • امیر حسین گفت:

   اگه منظورتون از سفت شدن غلیظ بودن هست باید حرارت بدین تا آبش بخار بشه و غلیظ بشه ولی اگر منظورتون شکرک زدن هست باید اولا شیره غلیظ باشه و طبیعی که در دمای سرد قرار بگیره از انتها شروع میکنه به شکرک زدن و یکی از علایم شیره عالی و خانگی خوب شکرک زدن هست. چون غلیظ و سفت هست که شکرک میزنه.

  • هدیه لو گفت:

   09126435019
   علی اصغر هدیه لو

 42. هدیه لو گفت:

  با جوشاندن بیشتر اما باید مواظب باشید تا نسوزد

 43. هدیه لو گفت:

  تولید کننده محصولات غذایی هستم ابغوره سرکه انگور و سرکه سیب رب گوجه لواشک رب انار و شیره انگور کاملا طبیعی و بهداشتی شیره های تولیدی ما با روشی بسیار متفاوت از دیگر نقاط ایران تولید می شود شیره های تولیدی ما سفید بسیار غلیظ و سفت می باشد

  جهت سفارش با شماره زیر تماس بگیرید
  09126435019

 44. خوینی گفت:

  سلام اگه خاک سفید زیاد بریزیم چجوری باید صافش کنیم راه حلی هست؟؟

 45. بهروز گفت:

  سلام شیره انگور درست کردیم انگار یکم ترش هست چیکارش کنم و دلیلش چیه؟

 46. حمزه گفت:

  سلام مزه شیره انگور به نوع انگور شیرین بودن و ترکیب یا خالص بودن آن ارتباط دارد که هر شهری با شهر دیگر متفاوت است. اما روش پخت ابتدا تمیز کردن انگورهای رسیده و شستن آنها دوم آبگیری به طوری که هسته آن نشکند و باعث گس شدن نشود. سوم زدن خاک شیره به نسبت لازم. خاک باید نرم و حرارت ببیند خاک خاصیت قلیایی دارد و اسید آب انگور را خنثی می کند. نکته هر وقت آب انگور زلال شد اقدام به سرباره گیری می کنیم پارچه و گونی کمک می کند زمان زیاد باعث ترشی و فساد آب انگور می شود. چهارم پخت با ظروف مسی و حرارت چوب و دیگ ارتفاع کم به مزه کمک می کند. زمانی که شیره کف کرد با ناخن انگشت غلظت آن را امتحان می کنیم. به طور تقریبی هر ۶ کیلو تا ۷ کیلو ۱ کیلو شیره می دهد. هر ۱۰۰کیلو انگور ۴ تا ۶ کیلو خاک شیره می خواهد.

 47. ماهسون گفت:

  عزیزان سلام
  انگور واقعا اسید خالص هست چون وقتی من تریاک میکشم بعد انگور میخورم یک ساعت دیگه خمار میشم ولی وقتی تریاک می کشم بعدش شیره انگور می خورم 6 ساعت دیگه خمار میشم.
  علت: چون اسید شیره انگور در مرحله اول توسط خاک سفید خنثی شده و دیگر اسیدی نیست.
  پس اگر می خواهید مصرف موادتان افزایش نیابد بعد از مصرف مواد انگور نخورید.
  والسلام من التبع الهدی.

 48. حسنی گفت:

  سلام
  میشه لطفا بگین اگه خاک انگور بعد یه شب ته نشین نشده باشه باید چیکار کنیم؟
  ممنون میشم زود جواب بدین

 49. لامعی گفت:

  سلام
  ما خاک زدیم ولی صاف نمیشه چ کنیم؟

 50. م.م گفت:

  با سلام
  من سه روز پیش شیره انگور خواستم درست کنم اولین بار بود و خاکش را داخل آب رقیق کردم و ریختم داخلش الان مثل آب ماسه آلود شده برای صاف کردن آن چکار کنم چون دو روز است گذاشته ام ته نشین شود اما نمی شود لطفا راهنمایی بفرمایید.

 51. صبا گفت:

  😂😂😂😂😂😂😂

 52. لیلا گفت:

  با سلام خاک سفید را نمی شناختم و به جای آن خاک معمولی زدم و آب آن گل آلود شد.
  آب انگور را پختم و شیره آن نیز کدر است. آیا راهی برای شفاف سازی آن هست؟؟

 53. الی گفت:

  سلام ما شیره انگور قرمز خریدیم ترشه یعنی خرابه؟ شیره انگور باید کاملا شیرین باشه؟

 54. فاطمه گفت:

  سلام. اگه ته نشین نمیشه خاک کم ریختین در حالت کلی باید اونقدر خاک به آب انگور اضافه کنین که حالت جوشیدن پیدا کنه قشنگ کف میکنه انگار جرمگیر ریختین رو کاشی پس دوباره خاک اضافه کن و برای صاف شدن عجله نکن یک تا دو روز بهش وقت بده زلال میشه اگه شیره جوشیده شل شد دوباره بجوشون غلیظ میشه اگه صاف و یکدست نیست به نظر خاک داره با آب جوش قاطیش کن بزار نصف روز بمونه ته نشین بشه از صافی رد کن بزار بجوشه. اگه زیادی سفت شده آب جوش به دلخواه اضافی کن و یه جوش بهش بده اگه تلخ شده اضافه کردن آب جوش و یه غل زدن تا حدودی درستش میکنه اما نه کامل. اگه شکرک زده با ظرفش یا بذار تو آب جوش یا بذار یه جای گرم. اگه ترش کرده احتمالا خاکت خاک سفید نبوده از یه جای مطمئن خاک تهیه کن. از کشمش بجای انگور هم میشه استفاده کرد فقط با آب داغ خیسش کن و خوب لهش کن و بقیه مراحل. در ضمن شرعی که خوردن خاک رو حرام کرده خاک دوشاب رو استثنا کرده هر چند خاک اصلا خاک نیست و صعید حساب میشه و بحث ذهاب الثلثان به جوشیدن آب انگور مربوط میشه نه خاکش.

 55. مونا گفت:

  سلام من اومدم درمان تلخی شیره انگور رو ببینم. ظاهرا راه حل نداره. چقد برام جالب بود که کسانی که به آزادی بیان معتقدند تا شخصی سوال براش پیش اومده درمورد حلیت و حرمت در دهانش زدند. آفرین به این همه روشنفکری و آزادی بیان😁
  اینجوری قرون وسطایی رفتار نکنیم لطفا که به جرم سوال کردن طرف مقابل رو خفه کنیم. قانون قانونه حرام و حلال کوچک و بزرگش یکیه اونی که به قانون خدا پایبند نباشه حرام میخوره حالا یا مشروب یا وقتی دستش برسه میلیاردی میخوره. همه موفق و شاد باشید😊

 56. عباد گفت:

  سلام من شیره انگور خریدم بعد یه مدتی شیره سفت شده و حالت شکرک شده. حالا برای رفع این چکار باید کرد که دیگه شکرک نزنه و استفاده کنیم؟ ممنونم

 57. سهیلا گفت:

  سلام من آب انگور رو گرفتم ساعت موند تو خونه منتظر بودم شوهرم خاک بگیره بیاره که بعد از چهار ساعت دیدم اب انگور بوی ترش شدگی میده و هم که زدم یه کم قل میزنه الان میتونم خاک اصافه کنم و بجوشونم یا خراب شده ؟؟؟

 58. تینا گفت:

  سلام من نمی‌دونستم خاک لازم داره .الان شیره ترش و شیرین شده است آیا خوردنش مشکلی داره؟

 59. نازنین گفت:

  سلام
  بعد 9 ساعت خاک از آب انگور جدا نشده چه راه حلی دارید؟؟؟!!
  لطفا راهنمایی کنید.🙏

 60. رویا گفت:

  سلام من نمی دونستم باید خاک سفید بریزم الان شیره ام ترش شد چکار کنم به قوام آمده؟

 61. علی گفت:

  با سلام هر خاکی رو نمیشه به آب انگور برای درست کردن شیره اضافه کرد یک نوع خاک سفید مخصوص هستش که از معدن همدان و ملایر باید آورد من مقداری آوردم اگر کسی خواست با شماره ۰۹۹۰۴۰۴۲۸۳۳ تماس بگیره بیاد بگیره این خاک به راحتی ترشی آب انگور می گیره و ته نشین میشه

 62. هاجر گفت:

  سلام بله میشه شیر اصافه کرد. وقتی که شیره جوشید و جوشید تا اینکه رنگ کفهایی که در اثر جوشیدن روی دوشاب میان قرمز شد اون موقع شیر رو آروم آروم اضافه کنین و حواستون باشه که از وقتی شیر رو اضافه کردین باید هم بزنین و هم بزنین تا بپزه.
  نکته؛ شیر رو از قبول جوشونده باشین قبل ربختن تو دوشاب.
  آخر سر خیلی خوشمزه میشه به رنگ قهوه ای روشن و کمی سفت البته روان شبیه شکلات صبحانه میشه.

 63. هاجر گفت:

  من جواب مشکلم رو پیدا کردم خیلی ممنونم از سایتتون.

 64. فاطمه گفت:

  سلام من هفته پیش شیره انگور درست کردم ترش شده الان خاک سفید زدم بهش بعد از چند ساعت گلوله گلوله شد چیکار کنم دوباره بجوشونم یا مواد که ته نشین شد مواد روش خوبه واسه استفاده؟؟؟؟

 65. اباذر صالحیان گفت:

  سلام شیره شکر می خوام سفت بشه، حالت عسلی چه موادی بزنم تا غلیظ بشه؟

 66. محمد گفت:

  سلام دوستان،
  شیره انگور خریداری کرده ام. بعد از چند ماه، یک قسمتی از شیره ته نشین شده که نارنجی رنگ هست. آیا این جزئی از ترکیبات خود شیره است یا بافی مانده خاک سفیدی که مقداری محلول شده و به مرور ته نشین شده است؟
  در هر دو حالت، آیا مصرف آن ضرری دارد؟ چون می دانم خاک سفید در واقع نوعی ترکیب معدنی است و خوردن آن از نظر شرعی ایرادی ندارد ولی از نظر تغذیه ای چطور؟ اگر هم خود شیره مقداری جدا شده و رسوب می کند که اصلا سوال مطرح نیست. ممنون

 67. ثریا گفت:

  سلام شیره انگور درست کردیم یه شب تا صبح گذاشتیم اما ته نشین نشد باید چیکار کنم لطفا کمک کنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *