شیوه های شاد زیستن مادران

شیوه های شاد زیستن مادران

بزرگ ترین امید و آرزوی هر کسی آن است که فرزندانی شاد داشته باشد. فرزندانی که وقتی به سن بزرگسالی هم می رسند، روی خط شادمانی حرکت داشته باشند.
تلاش بسیاری از مادران برای شاد کردن فرزندان تمریناتی است که در قالب خریدن یک توپ فوتبال، بردن کودک به مهد، تهیه یک شام خانوادگی و… نمود پیدا می کند. با این حال این سوال مطرح است که یک مادر برای شاد بودن خود چه تمرینی می کند. یک مادر چقدر تلاش می کند که خوشحال باشد.
کارشناسان 8 راهکار عملی را یافته اند که باعث می شود یک مادر با تمام مسئولیت ها، گرفتاری ها و خستگی ها، شادمانه زندگی کند و این انرژی حاصل از شادی را به خانواده اش نیز منتقل کند.

حفظ خود
بخش بسیار گسترده و عمده ای از استرس های فردی، مربوط به تلاش هایی است که با استانداردهای غیرممکن همراه می شود و همین مساله چون باعث شکست و ناکامی می شود این حس را در فرد تداعی می کند که او به اندازه کافی یک مادر خوب نیست، زیرا موفق نشده است آن استاندارد و چارچوبی را که در ذهن داشته به هدف نزدیک کند.
متخصصان می گویند: بسیاری از این احساسات از بی کفایتی و مقایسه با مادران و افراد دیگر به وجود می آید. گاهی نیز نتیجه یک رقابت است، رقابت هایی که به ظاهر کوچک هستند ولی در انتها اثر بزرگ ناکامی را برجا می گذارند.
مقایسه کردن زندگی خصوصی با زندگی زنان دیگر یکی از دلایل اندوهگین بودن زنان به شمار می رود.
کارشناسان می گویند: بهترین راه برای خوشحال زیستن آن است که خودتان باشید. سعی نکنید از روی نسخه زندگی دیگران کپی کنید. بهترین نسخه برای شما و فرزندتان این است که بفهمید چه چیزی خوب و به نفع خانواده شما است و چه چیزی را باید بیاموزید. به عنوان یک مادر باید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و با توجه به آن سطح روحیه و شادی را در خود ارتقا بخشید.

لحظه های تنهایی
هجوم مسئولیت های گوناگون در طول روز، توجه به مشکلات مختلف و رفع آنها باعث می شود که یک مادر با تحریک پذیری عصبی زیادی در یک روز مواجه باشد. همه از او درخواست کمک دارند و او می خواهد به همه آنها پاسخ مثبت دهد، به همین علت سیستم عصبی او تحت فشار زیادی قرار می گیرد.
کارشناسان خلوت را یک ضرورت برای سلامت ذهن انسان می دانند. به همین علت آنان در نخستین گام به مادران توصیه می کنند که مدت زمانی را در آرامش و سکوت بگذرانند. این تکنیک آرام سازی و حضور در خلوت به سیستم عصبی این امکان را می دهد که بتواند خود و توان دوباره برای شنیدن را بازیابد. در این زمان سیستم عصبی ما را به یک شارژ حسی، عاطفی می رساند. ارمغان اختصاص دادن زمانی در طول هفته یا هر روز برای ارزیابی مجدد کارهای روزانه و توجه به خود، ارمغان خوشحالی به مادران است.

خانواده آرام
خارج شدن از حصار زمان و سرعت زندگی، تکنیک بسیار مهم و باارزشی است که در زندگی ماشینی و مدرن امروزه مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته است.
آهسته کردن عجله های زندگی خانوادگی کلید شادی است. کم کردن سرعت در طول یک شبانه روز معنای بیشتری به فعالیت ها خواهد داد.
بسیاری از خانواده ها در طول عمر خانواده برای سرعت بخشی به امور برنامه ریزی می کنند. در حالی که برنامه ریزی برای کاهش سرعت، نگاهی به تقویم زندگی و اتصالات کوتاه و همیشگی، خانواده را در به ثمر رسیدن تصمیم گیری ها و برنامه های آتی زندگی کمک می کند.

مهمان فوری
یکی از بهترین راه ها برای شاد کردن خود آن است که گوشی تلفن را بردارید و با لبخند یک دوست قدیمی را دعوت کنید. فراخواندن یک دوست و حرکت کردن با او به احساسات دوران گذشته، یکی از بهترین منابع برای افزایش خوشحالی است.
بسیاری از مادران این منبع شادی بخش را از یاد برده اند. در حالی که دوستان به عنوان یک منبع حمایتگر فوق العاده به شمار می روند.
متخصصان دریافته اند هنگامی که یک زن دچار سرخوردگی شده است و احساسات او تحت فشار زیادی قرار دارد در کنار دوستان قرار گرفتن او را به یک منبع امن برای بیرون ریختن مشکلات متصل می کند. این خروجی مطمئن او را به سلامت روح نزدیک می کند.
انجام تمرینات ورزشی و یا دعوت از آنان برای صرف عصرانه و پیاده روی در کنار آنان حتی در یک مسافت کوتاه انرژی بخش و شادی آفرین تلقی می شود.

یک روز خاموش
امروزه بسیاری از زنان علاوه بر کار روزمره در خانه، در بیرون از خانه نیز مشغول انجام فعالیت و کار هستند. همین مساله باعث می شود که از نظر سطح توان و انرژی احساس ضعف کنند. مادران با انجام کار بیشتر، استرس خانواده را بر دوش می کشند. به همین علت نیاز دارند که فرصتی را برای تخلیه روانی داشته باشند.
نام گذاری یک روز بدون کار امکان تفریح و شادی را به مادران خواهد داد. به همین علت با یک برنامه ریزی امکان انجام تمام کارها و امور را در روزهای قبل باید ایجاد کرد. حتی غذای مورد نیاز خانواده در روز بدون کار را باید در روز قبل پخت و آماده کرد.
برای سردرگم نشدن می توان ابتدا یک شب را با این هدف در نظر گرفت. در این فرصت اعضای خانواده دور هم جمع می شوند. در این زمان تلفن های همراه و کامپیوتر خاموش می شود. پس از آن بر این مدت افزوده می شود تا اینکه این فرصت به یک روز تبدیل شود.

علایق مشترک
بسیاری از افراد آهنگ احساسات خود را از دست داده اند و در حاشیه فعالیت های فرزندان، علایق خود را به فراموشی سپرده اند. بهترین شیوه برای از سر گرفتن آهنگ احساسات آن است که سرگرمی ها و علایق خود را با فرزندان به اشتراک بگذارید. بودن در کنار فرزندان این فرصت را خواهد داد که مانند آنها از این علایق لذت برده و لبخند بزنید.
بازی با رنگ ها و گوش دادن موسیقی های کودکانه، دیدن کارتون های زمان کودکی و… باعث می شود که به راه های شادمانی پای بگذارید و مدل لذت بردن های کودکانه از چیزهای ساده را به یاد آورید.

تسخیر بی نظمی ها
درهم و برهم بودن و کثیف بودن خانه یکی از علل بدخلقی و ناراحتی اکثر زنان و مادران به شمار می رود. اکثر زنان این مساله را یکی از مهم ترین علل احساس ناکامی در تعقیب احساس خوشبختی و رضایت از زندگی روزانه خود دارند.
متخصصان با ارائه راهکارهای ساده و تعریف شده از سوی مادران را یکی از مهم ترین عوامل یاریگر مادران در این زمینه ارزیابی می کنند. به گونه ای که هر عضو خانواده در هر سنی که باشد با انجام امور ساده مربوط به خود مادر را یاری کند. برای مثال در دسترس بودن چوب لباسی برای کودکان، نظم و ترتیب هر روزه اتاق کودک توسط خود او… به مادر کمک خواهد کرد تا بی نظمی ها را به تسخیر خود درآورد.

برون سپاری
ارزیابی مجموعه مهارت های هر یک از اعضای خانواده و محول کردن وظایف بر اساس توانایی هایشان یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد.
مادران ناچار نیستند که همه کارها را خود به تنهایی انجام دهند، فقط به خاطر اینکه کاری باید انجام شود. با استفاده از تعریف انعطاف پذیر بودن، امکان برون سپاری نیاز به کمک مطرح می شود. درخواست کار گروهی برای انجام امور منزل و تمیز کردن خانه، تنظیم زمان های 10 دقیقه ای و پخش موسیقی در این زمان در حالی که اعضای خانواده در کنار هم به مرتب کردن خانه و تمیز کردن آن پرداخته اند، این زمان را به فرصتی زیبا و خوشحال کننده تبدیل خواهد کرد.

ایران – ترانه ختائی
***

3 دیدگاه برای شیوه های شاد زیستن مادران

 1. موسوی گفت:

  سلام و خداقوت.عالی بود واقعا خوب توضیح داده شدو مثال های ملموس و کاربردی در اختیارمان گذاشته شد…

 2. rrna گفت:

  ممنون از متن بسیار مفید
  امیدوارم بتونم نکات رو توی روزمرگی زندگیم بکار ببرم

 3. Nooraa گفت:

  سلام ، ممنونم عالی بود ، خداوند به شما پاداش خیر بده🌺

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *