فالوده

فالوده

چه موادی لازم داریم؟

نشاسته
شکر
گلاب
آب
قطعات یخ / به مقدار فراوان

چطوری درست کنیم؟

ابتدا شربت را باید آماده کنید. به این صورت که آب و شکر را روی حرارت ملایم قرار داده و بگذارید شربت اشباع شده و کاملا غلیظ شود. بعد به شربت مقدار کمی گلاب اضافه کنید و بعد از چند جوش از روی حرارت بردارید.

اجازه دهید تا شربت سرد شود. سپس آن را داخل فریزر بگذارید تا یخ بزند. شربت یخ زده را باید به صورت یخ پودری درآورید. می توانید شربت را در قالب های کوچکی بریزید و پس از یخ زدن در مخلوط کن ریخته تا به صورت پودر درآید و یا شربت را در کیسه ای ریخته و بعد از یخ زدن، آن را حسابی بکوبید تا یخ پودری شود. یخ پودری را تا هنگام آماده شدن فالوده در فریزر نگهداری کنید.
در این قسمت برای راحتی کار می توانید ظرف حاوی شربت را چند ساعت در فریزر قرار داده، خارج کنید و هم بزنید. دوباره در فریزر قرار دهید و دوباره هم بزنید. در این حالت شربت بسیار بسیار سرد شده ولی یخ نمی زند.

برای تهیه فالوده، ابتدا آب و نشاسته را با هم مخلوط کنید. مخلوط را در ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم قرار داده و مرتب هم بزنید تا مایه جوشیده و آب آن تبخیر شود و کاملا غلیظ و کشدار و براق شود.

نشاسته را در ظرفی مانند آبکش که دارای سوراخهای ریزی می باشد، بریزید. درپوش مناسبی روی آن قرار دهید و آن را به شدت فشار دهید تا خمیر به صورت رشته از سوراخها خارج شوند.

یک ظرف را که در آن آب و یخ فراوان ریخته اید، در زیر ظرف نشاسته قرار دهید تا رشته های گرم نشاسته در آب و یخ ریخته شوند. کمی با دست رشته ها را در آب بسیار سرد زیر و رو کنید تا سرما به تمام رشته ها نفوذ کرده و سفت شوند.

می توانید از چرخ گوشت به جای ظرف دارای سوراخهای ریز استفاده کنید ولی باید توجه داشته باشید که در این صورت رشته های نشاسته بسیار کلفت و ضخیم درمی آیند که البته هر چه رشته ها نازک تر باشند، فالوده مناسب تر و خوشمزه تری به دست می آید.

رشته های خشک و سفت شده نشاسته را با کفگیر برداشته و درون پودر یخ شربت ریخته و مخلوط کنید تا حسابی شربت به درون رشته ها نفوذ کند.

فالوده

فالوده آماده شده را درون ظرفهای مخصوص ریخته و روی آن مقداری آب لیمو یا شربت توت فرنگی و آلبالو بریزید.

می توانید فالوده را با بستنی سنتی سرو کنید.

نکته 1: در هنگام پختن فالوده، حرارت باید بسیار ملایم باشد تا آب نشاسته دیر تبخیر شود و در حین تبخیر آب، نشاسته پخته شود. بعد از پخته شدن، خمیر باید کشدار و براق شود.
نکته 2: اگر خمیر سفت و سفید باشد یعنی خمیر خام است و رشته های فالوده در آب خرد می شوند.
نکته 3: بهترین نشاسته قابل استفاده برای تهیه فالوده نشاسته گندم است.
نکنه 4: می توانید از رشته های آماده مانند نودل هم استفاده نمایید.
***

2 دیدگاه برای فالوده

  1. Kamran گفت:

    با سلام .نمیدانم چرا پس از پختن مخلوط اب و نشاسته و از پرس رشته گذاشتم خمیر فالوده در اب سرد ؛رشته ها تکه تکه و خرد و اب رو به خود جذب میکنه و مهمتر اینکه رشته ها له میشن روی زبون و حالت کشداری نداره و حتی ۲۰ دقیقه روی حرارت هم میزنم و رنگ کرمی به خود میگیره ولی اشکال رو نمیدونم و سه بارهم خراب کردم رشته خودش رو نمیگیره و شکننده و خمیری باقی میمونه.لطفا فنش رو یاد بدین

  2. فرزاد گفت:

    سلام دقیقا من هم همین مشکل دوست عزیز رو دارم لطفا راهنمای بفرمایید ممنون میشم ،با سلام .نمیدانم چرا پس از پختن مخلوط اب و نشاسته و از پرس رشته گذاشتم خمیر فالوده در اب سرد ؛رشته ها تکه تکه و خرد و اب رو به خود جذب میکنه و مهمتر اینکه رشته ها له میشن روی زبون و حالت کشداری نداره و حتی ۲۰ دقیقه روی حرارت هم میزنم و رنگ کرمی به خود میگیره ولی اشکال رو نمیدونم و سه بارهم خراب کردم رشته خودش رو نمیگیره و شکننده و خمیری باقی میمونه.لطفا فنش رو یاد بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *