مرصع پلو

چه موادی لازم داریم؟

مرغ / 1 عدد
برنج / 4 لیوان
کشکش قرمز / 1 لیوان
زرشک / 1 لیوان
خلال پسته / نصف لیوان
خلال بادام / نصف لیوان
مغز گردو / نصف لیوان
خلال پوست پرتقال یا نارنگی / یک سوم لیوان
پیاز / 2 عدد
زعفران/ یک سوم قاشق چای خوری
نمک ریز/ 1 مشت
روغن / به مقدار لازم
زردچوبه / نصف قاشق چای خوری
شکر / مقداری (در صورت نیاز)

اگر این دستور غذایی را تهیه نموده اید، تصویر غذای خود را بفرستید تا تصویر ارسالی برای این دستور، با ذکر نام شما ثبت شود.

چطوری درست کنیم؟

یکی دو ساعت قبل از شروع زرشک را در آب سرد خیس کنید، بگذارید تا خوب خیس بخورد. برنج را هم با آب گرم بشویید و در آب گرم بگذارید خیس بخورد.

مرغ، خلال پوست پرتقال یا نارنگی، زرشک، کشمش برای تزیین مرصع پلو هستند. در نتیجه باید قبل از شروع کردن پلو آماده باشند.

مرغ را به چهار یا پنج تکه تقسیم کنید و آن را همراه با مقداری آب و نصف قاشق زردچوبه و یکی از پیازها که پوست کنیده اید و خرد کرده اید آب پز کنید تا گوشت مرغ کاملا پخته شود. بگذارید مرغ سرد شود، سپس استخوان ها را جدا کنید و مرغ را به قطعات کوچک تقسیم کنید.

خلال پوست پرتقال یا نارنگی را اگر شیرین شده خریده‌ اید نیازی به شیرین کردن ندارد. در غیر این صورت در اصطلاح آشپزی به این روش، شیرین کردن خلال پوست پرتقال یا نارنگی می گویند:
خلال را چند بار در آب خیس می کنید و بعد آب را خالی می کنید. در مرحله بعد باید آن را چند بار در آب یکی دو جوش بدهید تا تلخی آن برود. معمولا سه بار باید این عمل را تکرار کنید و مزه کنید تا مطمئن شوید که تلخی خلال از بین رفته است.

پس از اینکه خلال شیرین شد (تلخی آن از بین رفت)، مقداری روغن در ماهی تابه بریزید و روی آتش ملایم خلال‌ها را در روغن داغ یکی دو چرخ بدهید، یک قاشق سوپ خوری شکر به آن بیفزایید و خوب مخلوط کنید. وقتی خلال یک دست شد آن را کنار بگذارید.

پس از اینکه زرشک خوب خیس خورد، آب آن را خالی کنید.
نصف پیاز را با روغن، پیاز داغ درست کنید. وقتی پیاز طلائی رنگ شد حرارت را ملایم کنید. زرشک را به آن بیفزایید و کمی هم بزنید. دقت کنید زرشک نسوزد، اگر زرشک زیاد سرخ شود می سوزد و در نتیجه تلخ خواهد شد. اگر زرشک زیاد ترش مزه بود می توانید با یک تا دو قاشق سوپ خوری شکر کمی آن را شیرین کنید.

نصف پیاز دیگر را هم پیاز داغ درست کنید و وقتی پیاز طلائی رنگ شد، کشمش را هم با همان روش زرشک یکی دو چرخ در پیاز داغ بدهید تا آماده شود.

حالا وقتی که همه مخلفات تزیینی آماده شد، برنج را در آب جوشان بجوشانید و بعد آبکش کنید، به همان روشی که چلو سفید درست می کنید. سپس چلو را دم کنید.

هنگامی که چلو دم کشید (معمولا 45 دقیقه تا یک ساعت) نصف از چلو، مرغ، زرشک و کشمش را با هم مخلوط کنید و داخل دیس بریزید.

یک قاشق روغن داغ را با زعفران مخلوط کنید و از این مخلوط برای خوش رنگ و بو کردن مقدار کمی از چلو استفاده کنید. این مخلوط هم برای تزئین است.

مقدار باقیمانده چلو را روی مخلوط چلو و دیگر مخلفات بریزید و تزیین کنید.
***

یک دیدگاه برای مرصع پلو

  1. معصومه گفت:

    دستور این غذا را با کشمش هم دیدم چطور میشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *