چرا مردان نباید شلوار تنگ بپوشند؟

چرا مردان نباید شلوار تنگ بپوشند

بررسی های اخیر نشان می دهند تعداد، شکل و حرکت اسپرم مردان نسبت به سی سال گذشته تا حد زیادی آسیب دیده است. زندگی مدرن امروزی، آثار زیانبار زیادی روی دستگاه تناسلی مردان و زنان داشته است.
حیات هر عضوی در بدن، به گردش خون و اکسیژن رسانی مناسب به آن بستگی دارد. به همین دلیل وقتی جریان خون به قلب مختل می شود، دچار سکته قلبی می شویم.

لباس های نامناسب و نشستن طولانی مدت به خصوص در وضعیت های خاص نیز جریان خون ناحیه دستگاه تناسلی را مختل می کند و گاهی آن را تا حد زیادی کاهش می دهد. علاوه بر این، تحت فشار قرار گرفتن اعصاب این ناحیه نیز مزید بر علت می شود و آسیب های وارده را دو چندان می کند. پس بهتر است به شلواری که می پوشید بیشتر بیندیشید. اما چرا و چگونه؟

برای حفظ سلامت جسم، در طراحی لباس باید آناتومی و فیزیولوژی قسمتی از بدن که لباس برای آن طراحی می شود، در نظر گرفته شود. این امر معمولا در کارخانه هایی که لباس استاندارد تهیه می کنند، رعایت می شود ولی خیلی از تولیدکنندگان پوشاک، فقط به سود خود می اندیشند و سلامت و بهداشت اعضای بدن مصرف کننده برای آنها اهمیتی ندارد.

امروزه تعداد بسیار زیادی از شلوارها بسیار تنگ و از پارچه های سخت دوخته می شوند. میزان پارچه این شلوارها، تقریبا یک سوم شلوارهای معمولی و استاندارد است. از طرفی چون از جنس نامرغوب تهیه می شوند، زود استهلاک پیدا می کنند و مصرف کننده مجبور می شود شلوار جدیدی تهیه کند.
شلوارهای تنگ و فاق کوتاه، جریان خون دستگاه تناسلی را به شدت مختل می کنند. این وضعیت در حالت نشسته بدتر می شود.

متاسفانه پوشیدن لباس نامناسب در ناحیه دستگاه تناسلی، باعث ایجاد علایم خاصی نمی شود که فرد متوجه آن شود، ولی در درازمدت آسیب هایی به وجود می آید که ممکن است غیرقابل برگشت باشند.

علت اینکه بیضه ها خارج از بدن قرار دارند، این است که برای عملکرد طبیعی، درجه حرارت آنها باید نیم درجه سانتی گراد از درجه حرارت بدن کمتر باشد، بنابراین هر عاملی که باعث افزایش درجه حرارت آنها شود، باعث آسیب به فرایند تولید نطفه مردان (اسپرم) می شود؛ به عنوان مثال در بیماری شایع واریکوسل، وریدهای اطراف بیضه متسع می شوند. این اتساع وریدها باعث افزایش درجه حرارت بیضه ها و آسیب به تولید اسپرم و ناباروری مرد می شود.

لباس زیر و شلوارهای تنگ فاق کوتاه و از جنس پارچه سخت، با سه مکانیسم باعث آسیب به بیضه ها می شوند: مختل شدن جریان خون ناحیه تناسلی، اختلال در تهویه آن و بالا رفتن درجه حرارت بیضه ها.
نزدیک شدن و چسبیدن بیضه ها به بدن و یکی شدن درجه حرارت آنها با بدن در درازمدت باعث وارد آمدن آسیب به تولید اسپرم می شود. لازم به ذکر است که درجه حرارت ایده آل برای تولید اسپرم طبیعی، تقریبا ۳۳ درجه سانتی گراد است.

در دستگاه تناسلی مردانه، قسمتی به نام «میاندوراه» یا در اصطلاح پزشکی «پِرینه» وجود دارد. میاندوراه در ناحیه بین مقعد و قاعده کیسه های بیضه قرار دارد و اعصاب مهم دستگاه تناسلی از این قسمت عبور می کنند. هر عاملی که باعث ضربه یا اختلال در این قسمت شود، اعصاب آن را تحت تاثیر قرار می دهد و این موضوع باعث اختلال در نعوظ می شود.

شلوارهای تنگ و فاق کوتاه، یک درز دوخت سفت در خط وسط دارند که ناحیه میاندوراه را به شدت تحت فشار قرار می دهد.

برای داشتن یک رابطه زناشویی موفق باید جریان خون و عصب گیری ناحیه دستگاه تناسلی مرد طبیعی باشد، ولی بعضی بیماری ها مانند بیماری قند، فشار خون، چربی بالا، آسیب به نخاع به هر علتی و… از طریق مختل کردن جریان خون و جریان عصبی دستگاه تناسلی به ناتوانی جنسی یا اختلال در نعوظ منجر می شوند. به همین دلیل حدود ۱۵ درصد افرادی که دوچرخه سواری حرفه ای انجام می دهند، به علت فشار مداوم به ناحیه میاندوراه که باعث اختلال در عصب گیری و اختلال در خون رسانی ناحیه دستگاه تناسلی می شود، دچار ناتوانی جنسی می شوند، یعنی همان اثری که شلوارهای تنگ و فاق کوتاه در درازمدت بر بدن دارند.
افرادی که در تمام طول روز شلوارهای تنگ می پوشند، ممکن است لکه های قهوه ای رنگی را در کشاله ران خود ببینند که همان قارچ پوستی است.

عرق انسان به خودی خود بویی ندارد، ولی سطح پوست بدن ما از هزاران نوع میکروب پوشیده شده است. اگر راه مناسبی برای تبخیر عرق وجود نداشته باشد، در سطح پوست جمع می شود و توسط باکتری ها تجزیه می شود. با تجزیه عرق توسط باکتری ها، مواد شیمیایی آزاد می شوند که بوی بدی دارند.

بوی عرق در دو قسمت از بدن خیلی آزار دهنده است، این دو ناحیه عبارتند از زیربغل ها و ناحیه دستگاه تناسلی. علت این بوی زننده، تولید پروتئین و مواد چربی به وسیله غدد عرق این نواحی است که باکتری ها از آنها تغذیه می کنند. از آنجا که عرق سایر نقاط بدن حاوی مقادیر زیادی نمک است، باکتری ها به آسانی نمی توانند از محتویات عرق استفاده کنند.

اگر تهویه ناحیه تناسلی به علت پوشیدن لباس های تنگ به خوبی برقرار نباشد، کم کم ناحیه تناسلی بوی خاص آزار دهنده ای می گیرد که حتی با شستشو نیز از بین نمی رود و چون این ناحیه همیشه به علت وجود عرق مرطوب است، احتمال بروز عفونت های قارچی نیز بالا می رود.

افرادی که در تمام طول روز با شلوارهای تنگ و فاق کوتاه کار می کنند، اگر به کشاله های ران خود با دقت نگاه کنند، ممکن است لکه های قهوه ای رنگی را ببینند که همان قارچ پوستی است.

حال شما راننده ای را تصور کنید که در فصل تابستان با شلوار نامناسب روزی ۱۰ ساعت مسافرکشی می کند. حدس بزنید که این فرد به علت گرمای بیش از حد ناحیه دستگاه تناسلی، مختل شدن جریان خون، مختل شدن جریان عصبی و تعریق بیش از حد که امکان تبخیر مناسب آن وجود ندارد، در دراز مدت دچار چه مشکلاتی خواهد شد.

هفته نامه سلامت
دکتر محمدرضا صفری نژاد، اورولوژیست
***

یک دیدگاه برای چرا مردان نباید شلوار تنگ بپوشند؟

  1. س گفت:

    آقا علت اصلی واریس بیضه پوشیدن شورتها وشلوارهای تنگ است زیرا هم تحریک کننده هستند وهم دستگاه تناسلی را تحت فشار قرار می دهند.از آنطرف پزشکان توصیه میکنند که شورتهای اسلیپ بپوشند که خود باعث افزایش تعداد وعلائم بیماری درمردان می شود.توصیه می شود از شورتهای پارچه ای راحت استفاده شود که هیچ عارضه ای ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *