آشپزخانه تکانی برای روزهای عید

آشپزخانه تکانی برای روزهای عید

عید نزدیک است و کم کم اسم خانه تکانی سرزبان ها افتاده است. همیشه تمیز کردن آشپزخانه بیشترین وقت کدبانوها را به خود اختصاص می دهد.

سر و سامان دادن به کابینت هایی که در طول یک سال پر از وسایل و ظرف و ظروف اضافه شده اند و اگر خیلی خوش بینانه به قضیه نگاه کنیم به هم ریختگی مشکل اصلی آنهاست.
اگر نکات زیر را برای آشپزخانه تکانی در نظر بگیرید، کارها خیلی ساده تر و زودتر انجام می شود و در نهایت با رضایت از آشپزخانه خارج خواهید شد.

کابینت ها:
کابینت ها حداقل سالی یک بار به گردگیری و شستشو نیاز دارند و اگر نایلون های کف آنها را هم عوض کنید، لطف بزرگی در حق خودتان کرده اید. شاید نوع نایلونی که برای کف قفسه ها انتخاب می کنید چندان برای شما اهمیت نداشته باشد، اما بهتر است از این به بعد به این موضوع توجه کنید.
کابینت هایی که نزدیک زمین هستند به نایلون های مقاوم تر و کلفت تری نیاز دارند، ولی می توانید از نوع جدیدی از نایلون های شیشه ای نیز استفاده کنید که کف کابینت ها می چسبند. پس از اینکه گرد و خاک بین شیارها و درزهای کابینت ها را کاملا تمیز کردید با خیال راحت نایلون را پهن کنید و ظرف و ظروف را روی آن بچینید.

همسرتان را دست کم نگیرید:
همیشه هم حضور مردها در آشپزخانه مترادف با ریخت و پاش نیست. از شوهرتان بخواهید بدنه کابینت ها را بدنه ماشین خود فرض کند و آنها را با روغن جلای مخصوص برق بیاندازد. با اینکار سطح کابینت ها و رویه میزها در برابر خراشیدگی مقاوم شده و اثر انگشت نیز به راحتی از روی آنها پاک می شود.

یخچال:
قبل از هرچیز در محتویات یخچال خود تجدید نظر کنید. فکر نمی کنید بد نباشد اگر جعبه گز سال قبل را که تقریبا سنگ شده از یخچال بیرون کنید؟ پس از خارج کردن مواد غذایی و ظرف و ظروف بی مصرف نوبت به تمیز کردن کشوهای پایینی یخچال می رسد.
آنها را کاملا بیرون آورده و زیر شیر آب بشویید و یا با یک دستمال خیس آنها را تمیز کنید. برای جلوگیری از کپک زدن مواد غذایی در داخل این کشوها یک تکه اسفنج کوچک داخل آنها قرار دهید تا رطوبت را به خود جذب کند.
پس از اینکه بدنه داخلی یخچال و سطح قفسه های آن را تمیز کردید، یخچال را از برق درآورده و آن را جلو بکشید تا از دیوار فاصله بگیرد. سطح پشت یخچال را از گرد و خاک تمیز کنید تا خیالتان از همه جا راحت باشد.

گاز:
می دانیم که کدبانوها به تمیزی گاز خود بسیار اهمیت می دهند و همیشه در حال گاز پاک کردن هستند، اما به هرحال این کار هم جزیی از خانه تکانی است.

دیگر وسایل:
حالا نوبت به تمیزکردن کتری، قهوه جوش، ماکروویو و … می رسد. کتری را پر از آب کرده و داخل آن مقداری سرکه سفید بریزید و اجازه دهید مدتی بجوشد. سپس آب کتری را خالی کرده و بسته به مقدار جرم دیواره آن 4-5 بار این کار را تکرار کنید. در آخر یک بار کتری را از آب پر کرده و بگذارید مدتی بجوشد تا طعم سرکه از بین برود.
همین کار را در مورد قهوه جوش نیز می توانید انجام دهید.

برای تمیز کردن دیواره های داخلی ماکروویو دو فنجان آب را در ظرفی ریخته و آن را داخل ماکروویو قرار دهید. دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید چند دقیقه ای آب بجوشد تا بخار کاملا فضای داخلی ماکروویو را پر کند. با اینکار ذرات مواد غذایی و چربی هایی که به دیواره های آن چسبیده اند به راحتی با یک دستمال خیس پاک می شوند.

فوت کوزه گری:
هیچ وقت جزئیات را فراموش نکنید. شاید تصور شما از یک آشپرخانه ایده آل فقط پاکیزگی کابینت ها و وسایل آن باشد، اما مسلما دلیل اصلی ایده آل شدن یک آشپزخانه چیدمان مناسب وسایل و رنگ بندی درست آن است. دکوراسیون حساب شده، چشم را می نوازد، ذهن را به خوبی با محیط درگیر می کند، و نهایتا باعث می شود دست و دل کدبانوی خانه خیلی راحت تر به سمت پخت وپز برود.

پیشنهاد ما چند نکته ساده است:
• یک سبد چوبی زیبا با چند نوع میوه مصنوعی روی میز آشپزخانه قرار دهید.

• از یک قوری بی مصرف یا هر ظرف دیگری که مدتهاست بی استفاده مانده برای سبز کردن گندم استفاده کنید.

• در کاسه های سفالی آبی رنگ چند عدد سیب قرمز یا چند عدد انار قرار دهید و روی پیشخوان بگذارید.

• داخل یک پارچ سفالی آبی رنگ چند شاخه گل طبیعی بگذارید و روی پیشخوان قرار دهید.
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *