خواص هندوانه

خواص هندوانه

هندوانه میوه ای با پوست ضخیم و اندازه های متفاوت است. رنگ پوست آن زرد و سبز پررنگ است، داخل آن به رنگ قرمز، صورتی و یا سفید دیده می شود، کمی معطر است و در کشورهای گرمسیر در فصل تابستان مصرف بسیار زیادی دارد.

هندوانه خواص بسیاری دارد از جمله اینکه ضد استفراغ و تهوع است. مخصوصا برای افرادی که در تابستان دچار گرمازدگی می شوند، نوشیدن آب هندوانه با کمی گلاب می تواند مفید باشد.
ضدعفونی کننده بدن و در واقع پاک کننده روده ها بوده است.

درطب سنتی چین پوست هندوانه را خوب می شویند و در جلوی خورشید می گذارند تا خشک شود، سپس از آن برای مبارزه با بیماری استفاده می کنند، بدین صورت که 50 گرم پوست هندوانه را در کمی آب می جوشانند و مانند چای آن را می نوشند که چون داری پتاسیم بالاست برای مبتلایان به فشار خون بالا، فشارهای عصبی و همچنین برای بیماران مبتلا به مرض قند مفید است.

هندوانه با داشتن بیش از 90% آب، برای رفع تشنگی بسیار مناسب است. هیچ میوه ای تا این اندازه آب ندارد. چون هنداونه دارای مقدار خیلی کمی سدیم است، آب زیادی از بدن دفع می شود و برای کسانیکه ناراحتی کلیه دارند و افرادی که ادرار غلیظ و زرد رنگ با بوی تند دارند، بسیار مفید می باشد و حتی با نوشیدن آب هندوانه و آب به مقدار زیاد این مشکل را از بین می برند.

هنداونه به خاطر داشتن ویتامین C و ویتامین A و بتاکاروتن و لیکوپن، صدماتی را که در اثر استرس، استعمال دخانیات، سموم محیطی و داروها وارد می شود کاهش می دهد.

علاوه بر این ابتلا به خیلی از امراض دنیای متمدن مثل سفت و سخت شدن دیواره سرخرگ، سرطان (خصوصا سرطان پروستات) و امراض دوران پیری مثل آلزایمر و پارکینسون را کاهش می دهد. علت این امراض رادیکالهای آزاد هستند. ویتامین های هندوانه خطر حمله آنها را به بدن تضعیف می کنند.

دانشمندان دانشگاه بوستون کشف کردند که لیکوپن موجود در هندوانه، پوست را در مقابل اشعه ماوراء بنفش حفظ می کند.

تخم هندوانه دارای حدود 30 درصد روغن است که از نظر خواص شیمیایی مانند روغن بادام می باشد.
درطب نتروپت خوردن هسته های هندوانه اهمیت زیادی دارد، بدین صورت که هسته را همراه هندوانه در مخلوط کن ریخته تا هسته ها در آب هندوانه خرد شوند.
شخصی که آب هندوانه را با هسته خرد شده میل کند و هسته را خوب بجود، کمک زیادی به پاک کردن روده می کند. برای افرادی که یبوست دارند، خوردن آب هندوانه به این ترتیب و آب ولرم بلافاصله بعد از آب هندوانه در حالت ناشتا بسیار مفید است چون درمان یبوست با مصرف فیبر و مایعات با هم، امکان پذیر است که هر دو در هندوانه موجود است.

خواص دارویی

هندوانه از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است. گرما را برطرف می کند و بهترین میوه تابستان است.

1. هندوانه تشنگی را برطرف می کند و ادرار را زیاد می کند.
2. اشخاصی که درمعده آنها صفرای زیادی تولید می شود و بر اثر شدت آن لاغر می شوند، هندوانه از میوه های ترش بهتر است زیرا زیادی صفرا را با ادرار می برد و خون را پاک می نماید.
3. آب هندوانه، فرح بخش و ادرار آور خوبی است..
4. آب هندوانه برای درمان تب های عفونی تجویز می شود.
5. تخم هندوانه ضد کرم می باشد.
6. مربای هندوانه برای دفع حرارت بدن و دفع تشنگی مفید است و سرفه را درمان می کند. مربای پوست هندوانه را می توان مانند مربای بالنگ با شکر تهیه نمود و با مقداری زعفران نیز مخلوط کرد.
7. مربای پوست هندوانه با عسل و شکر جهت سرسام و وسواس و درد سینه و ضعف معده که از خلط گرایی باشد و برای تقویت هاضمه سودمند است.
8. هندوانه نرم کننده، ادرار آور و زیاد کننده عرق است، لذا پس از مصرف هندوانه سموم بدن از سه طرف (ادرار، مدفوع، عرق) دفع می شوند و به زودی شادابی و طراوت مخصوصی به انسان دست می دهد.

9. آب هندوانه به عنوان خنکی برای بیماران مبتلا به تب و بیماری های عفونی مفید است زیرا عطش و التهاب بیمار را برطرف می کند.
10. آب هندوانه با عسل و زنجبیل برای قطع بلغم موثر است.
11. آب هندوانه با شیر برای درمان امراض سوداوی حساسیت مفید است.
12. آب هندوانه با تمر هندی برای معالجه خارش بدن موثر است.
13. آب هندوانه با سکنجبین برای درمان یرقان (زردی) مفید است.
14. خوردن مغز تخم هندوانه به مقدار 35 گرم در روز برای درمان سوزش ادرار، زخم مثانه، زخم معده، خشونت سینه، اخلاط خونی، خونریزی ریه و تسکین سرفه مفید است.
15. خوردن روغن مغز تخم هندوانه جهت رفع بیخوابی موثر است.
16. هندوانه از زیادی خون جلوگیری می کند و خون را پاک می نماید.

تذکراتی درباره مصرف هندوانه

1. خوردن هندوانه برای معده و نیروی جنسی اشخاصی که مزاج سرد دارند، زیان آور است.
2. خوردن هندوانه برای اشخاص سرد مزاج تولید درد مفاصل می کند و در این موارد خنثی کننده زیان هندوانه، عسل و قند و امثال آن است.
3. زیاده روی در خوردن هندوانه برای طحال زیان آور است.
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *