دونات

دونات

چه موادی لازم داریم؟

شیر گرم / سه چهارم فنجان
خمیر ترش یا مخمر / 3 قاشق چایخوری
شکر / یک فنجان
نمک / نصف قاشق چایخوری برای مزه
آرد / 4 و نیم فنجان
کره / 220 گرم
تخم مرغ / 3 عدد
روغن / برای سرخ کردن دونات

مواد لازم برای شکلات روی دونات:

پودر قند / یک چهارم فنجان
شکلات تخته ای / 100 گرم
کره / 50 گرم

چطوری درست کنیم؟

ابتدا شیر را روی حرارت کم گرم کنید. آن را از روی حرارت برداشته و داخل شیشه ای بریزید. سپس خمیر ترش، 2 قاشق غذاخوری شکر و نمک را به آن اضافه کنید. مواد را با چنگال بزنید تا با هم به خوبی مخلوط شوند. ظرف را به مدت 5-10 دقیقه کناری بگذارید تا خمیر ترش شروع به عمل کردن کند و باعث به وجود آمدن حباب در سطح مایه شود.

آرد را در یک کاسه بزرگ الک کنید و کره به دمای محیط رسیده را به آن اضافه کرده و با هم ورز دهید. بعد یک چهارم فنجان شکر را اضافه کرده و با هم مخلوط کنید.

در ظرف دیگری، تخم مرغ ها را شکسته و بزنید.

سپس مخلوط خمیر ترش و تخم مرغ را به آرد و کره اضافه کنید و به خوبی ورز دهید تا کاملا مخلوط شوند.

دونات

خمیر را به سطح آردپاشی شده منتقل کنید و به مدت 10 دقیقه ورز دهید. سپس خمیر را در کاسه ای که کمی چرب کرده اید قرار دهید و روی آن را با سلفون بپوشانید. آن را در محیط گرم به مدت 1-2 ساعت قرار دهید تا خمیر پف کرده و حجم آن دو برابر شود.

پس از آن خمیر را روی سطح صافی که آرد پاشیده اید قرار دهید و آن را 5 دقیقه ورز دهید. سپس خمیر را به ضخامت 1 و 1/4 سانتیمتر باز کنید و با قالب گرد دونات و یا با کمک لیوان قالب بزنید. وسط خمیر را نیز قالب کوچکی بزنید تا سوراخی در وسط خمیر ایجاد شود. خمیر وسط سوراخها را دور نریزید. می توانید آنها را نیز مانند دونات ها سرخ کنید و دوناتهای توپی درست کنید.

دونات

دونات

اندازه استاندارد برای دونات قطر 8 سانتیمتر و برای قسمت خالی وسط دونات قطر 3 سانتیمتر است ولی شما می توانید به هر اندازه ای که مایل بودید خمیر را قالب بزنید.

روی سینی کاغذ روغنی بیندازید و روی آن مقدار کمی آرد بپاشید و خمیرهای قالب زده دونات را روی آن قرار دهید. روی خمیرها را با پارچه یا سلفون بپوشانید و به مدت 1-2 ساعت کنار بگذارید تا حجم خمیرهای دونات دو برابر شود. اگر حجم خمیرها بیشتر نشد، سینی را به مکان گرمی منتقل نمایید.

دونات

روغن را در ماهیتابه ریخته و آن را داغ کنید. وقتی روغن کاملا داغ شد، حرارت را کم کنید. سپس دونات ها را یکی یکی در روغن بیندازید. هر طرف دونات را سرخ کنید تا طلایی شود. بعد از سرخ شدن هر دو طرف، آنها را در صافی بگذارید تا روغن زیادی شان گرفته شود.

دونات

برای تزیین دونات ها، شکلات تخته ای را روی بخار آب قرار دهید تا ذوب شود. پس از اینکه ذوب شد کره را اضافه کنید و بعد پودر قند را بیفزایید و هم بزنید. سپس از روی حرارت بردارید و اجازه دهید سرد شود.

پس از سرد شدن شکلات، دونات ها را یکی یکی داخل شکلات بزنید تا رویه دونات ها به شکلات آب شده آغشته شود.

دونات

توجه: برای ذوب کردن شکلات، ابتدا ظرف آبی را روی حرارت قرار دهید و شکلات خرد شده را در ظرف دیگری روی بخار آب قرار داده تا شکلات غیرمستقیم و با بخار آب ذوب شود.

پیشنهاد: به جای شکلات ذوب شده می توانید یک پیمانه پودر قند و یک قاشق سوپخوری دارچین را مخلوط کنید. مقداری کره ذوب کنید و دونات ها را داخل کره بغلطانید. سپس در مخلوط پودر قند و دارچین بزنید.

دونات

***

2 دیدگاه برای دونات

 1. زهره گفت:

  سلام
  ممنون بابت این آموزش
  منظورتون از استکان چه پیمانه ایه؟!
  استکان ها خیلی متفاوت اند
  یا پیمانه شیرینی پزی بفرمایید یا لیوان فرانسوی دسته دار

 2. مینو گفت:

  سلام، خیلی ممنون بابت آموزش فوق العاده تون، زنده باشیدایشالا❤️

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *