راه های برگشت به هیجان اول ازدواج

راه های برگشت به هیجان اول ازدواج

این مطلب به معرفی راه های ساده ای برای عمق بخشیدن به شور و هیجان اول ازدواج می پردازد.

حتما شنیده اید که عشق، مانند یک گیاه نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد و بدون آن پژمرده می شود. اما شاید ندانید که این رسیدگی کار چندان پیچیده ای نیست و تنها چند قانون طلایی دارد. اولین و مهم ترین آنها این است که هیچ گاه رابطه عاطفی و عاشقانه خود را امری مسلم و همیشگی فرض نکنید، زیرا این رابطه بسیار شکننده تر از چیزی است که تصور می کنید. به محض آنکه وجود چیزی را بدیهی بدانید و تصور کنید کسی که دوستش دارید همیشه با شما خواهد ماند و همین طور دوستتان خواهد داشت؛ یعنی که در مسیر از دست دادنش قرار گرفته اید.

رابطه هایی که یخ می زنند

تعداد زوج هایی که در زندگی، دیر یا زود به یک دست انداز برنمی خورند، بسیار اندک است. شما پیش از ازدواج، در بهترین حالت، در مورد موضوعات مهم و کلی با همسرتان به توافق رسیده اید و تصور می کنید همه چیز را تحت کنترل دارید. اما اوضاع همیشه مطابق انتظار پیش نمی رود و هر قدر هم که خود را آماده کرده باشید، زندگی مشترک، شگفتی هایی برایتان خواهد داشت.

ازدواج و از تب و تاب افتادن احساسات عاشقانه، از آن تجربه های ناخوشایندی است که بسیاری از زوج ها درگیر آن هستند. گاهی در رابطه ای هستید که مدت ها در انتظارش بوده اید، اما حالا احساس خوشبختی نمی کنید. گاه حس می کنید کسی را که عاشقانه دوست داشتید گم کرده اید یا او ناگهان به آدم دیگری تبدیل شده است یا شاید فکر کنید که از اول درباره او اشتباه کرده اید و این چیزی نبوده که می خواستید.

این نه مسئله پیش پا افتاده ای است و نه چیزی که بتوانید به سادگی از آن چشم پوشی کنید. از خودتان می پرسید این اتفاق کی و چگونه رخ داده است؟ چطور ممکن است چنین اشتباهی کرده باشید؟ و چرا همه نقشه هایتان غلط از آب درآمده است؟ غمگین و دلسرد می شوید، امیدهایتان را بر باد رفته می بینید و بارها و بارها حال و گذشته رابطه تان را زیرورو می کنید. اما اینها چیزی را عوض نمی کند؛ این اتفاقی است که افتاده و از این پس، نوع مواجهه شماست که اهمیت دارد.

شما جزو کدام دسته اید؟

از دست دادن علاقه یا کمرنگ شدن آن، به دلایل زیادی اتفاق می افتد. قبل از آنکه تصمیمی بگیرید به خودتان زمان بدهید و در مورد احساستان فکر کنید. زندگی مشترکتان شما را راضی نمی کند؟ احساس کمبود می کنید؟ کلافه و سردرگم اید و فکر می کنید به آخر خط رسیده اید؟ هر چه هست شما خود مسئول احساس تان هستید و برای اینکه بتوانید بر آن غلبه کنید، باید اول ریشه هایش را پیدا کنید.

افراد در موقعیت های مختلف احساس تنهایی، ترس یا افسردگی می کنند. اما آنچه شما را به این احساسات مربوط می کند، همان چیزی است که زندگی تان را از دیگران متفاوت ساخته است. خوب فکر کنید که مشکل دقیقا کجاست؟ آیا مسائل جانبی رابطه شما را تحت تاثیر قرار داده یا مشکل جدی تری وجود دارد؟ احساس کینه و خشم می کنید یا صرفا مشکلات معمول روزمره مثل استرس، خستگی، فشار کار، مراقبت از فرزندان و… شما را از هم دور کرده و اجازه نمی دهد به خودتان برسید؟

بی شک، هر ازدواجی سرانجام با چالش هایی روبه رو خواهد بود اما صرف نظر از این واقعیت، زوج هایی موفق هستند که خودشان را در این موقعیت جدید پیدا می کنند و مشکلات شان را به خوبی مدیریت می کنند.

در جست وجوی احساس از دست رفته!

اگر تصور می کنید که عشق تان از بین رفته است، دو انتخاب پیش روی شماست. می توانید برای بازگرداندن آن بجنگید و هر طور شده حفظش کنید یا اینکه رهایش کنید و شانس خود را جای دیگری امتحان کنید. فقط به یاد داشته باشید که هر ازدواجی ارزش جنگیدن دارد و بیرون از یک رابطه همیشه چیز فوق العاده تری در انتظار شما نیست.

بسیاری از سرخوردگی های شما پس از ازدواج دقیقا به شخص شما یا طرف مقابل تان برنمی گردد، بلکه در ذات زندگی مشترک یا اصولا هر رابطه عاطفی درازمدتی نهفته است. وقتی درگیر چنین رابطه ای هستید باید حوصله کنید. برگرداندن عشق و احساسات لطیف به زندگی، رویای دور از دسترسی نیست، فقط مثل همه چیزهای خوب و خواستنی دیگر، نیاز به تلاش و ازخودگذشتگی دارد.

بهتر است از خودتان شروع کنید. اشتباهات خود را بپذیرید و قبول کنید در وضعی که پیش آمده شما هم بی تقصیر نبوده اید. اگر تصورتان از زندگی مشترک سراسر گل و بلبل بوده است، کار شما سخت تر خواهد بود، زیرا باید در دو جبهه مبارزه کنید؛ اول با انتظارات نابجای خود و پس از آن با مشکلات ریز و درشتی که سر راهتان قرار می گیرد.

فانتزی های خود را فراموش کنید!

مطمئن باشید که هر رابطه ای هر قدر هم عاشقانه، در دراز مدت فروکش می کند و جزر و مدی گریزناپذیر دارد. شما نمی توانید برای همیشه در نقطه اوج بمانید و این احتمالا ناامیدکننده است. با این حال، باید بدانید که این روندی طبیعی بوده و به هیچ وجه به این معنا نیست که شریک زندگی تان شما را پس زده یا رابطه تان به بن بست رسیده است. به علاوه، آنچه مردم به عنوان یک رابطه عاطفی و عاشقانه می شناسند، توافقی ضروری نیست.

قرار نیست که زندگی مشترک شبیه فانتزی های ما باشد؛ چیزی که در فیلم ها دیده ایم یا در کتاب ها خوانده ایم. قرار نیست که پس از گذشت مدت ها، رابطه ما همان هیجان و کشش روز اول را داشته باشد. هیچ رابطه عاشقانه ای بدون فراز و نشیب نیست و همه روابط به مرور زمان تغییر می کنند. این بالا و پایین ها، سطح پذیرش، درک متقابل، وابستگی و تعهد افراد به هم را تغییر می دهد. هر اندازه هم که شما، تجربه خود از زندگی مشترک را شخصی و منحصر به فرد بدانید، این روابط گذرگاه های مشترکی دارند. دانستن این امر به شما کمک می کند تا درکی واقع بینانه از زندگی داشته باشید و انتظارات خود را به گونه ای تعدیل کنید که در مواجهه با این تغییرات دچار یأس و سرخوردگی نشوید.

کافی است این زیر و بم ها را بشناسید و به آنها واکنشی منطقی نشان دهید. این ممکن است یکی از دشوارترین تجربه های زندگیتان باشد اما در ضمن می تواند شیرین ترین و ارزشمندترین آنها باشد، وقتی در نهایت از پس آن برمی آیید.

همپای رابطه تان بزرگ شوید!

حتما روزهای اول آشنایی تان را به یاد می آورید؛ برق خاصی که در نگاهتان بود و شوقی که وجودتان را گرم می کرد. انگار همه دنیا زیر پاهایتان است و هیچ چیز غیرممکنی برای شما وجود ندارد. تا بخواهید راز و نیاز عاشقانه است و وعده های شیرینی که به فردا حواله کرده اید. همه چیز همسرتان از نظر شما ایده آل و بی نقص است. حرف هایتان تمامی ندارد و یک لحظه هم طاقت دوری هم را ندارید.

معلوم نیست چقدر زمان باید بگذرد اما کم کم احساس می کنید که اوضاع تغییر کرده است. چیزهایی که در مورد او دوست داشتید دیگر چنگی به دل نمی زند، خنده هایش آن قدرها که فکر می کردید جذاب و دلنشین نیست. گردنش انگار زیادی دراز است، با سر و صدا غذا می خورد، پایش بو می دهد، زیادی در حمام می ماند و… . معلوم نیست که این فهرست تا کجا ادامه یابد. احتمالا از این همه تغییر متعجب شده اید اما جای نگرانی نیست. اتفاقی که رخ داده این است؛ شیفتگی و تب و تاب شما فرونشسته و جای خود را به واقعیات داده است. حالا یک آدم دیگر رو به روی شماست، آدمی با نقاط ضعف و قوت خاص خود که می توانید انتخاب کنید دوستش داشته باشید یا نه. به هر حال، وارد مرحله جدیدی از زندگی شده اید.

کنار آمدن با همه این تضادها آسان نخواهد بود، اما مطمئنا شما را رشد می دهد. اگر بخواهید همواره در آن سرمستی آغاز آشنایی بمانید هیچ گاه چیز باشکوه تری را تجربه نمی کنید. ممکن است لحظاتی که دست هم را در دست می گیرید و به چشمان هم نگاه می کنید کمتر و کمتر شوند، اما با گذشت زمان رابطه شما عمیق تر می شود. به جای آنکه انتظار داشته باشید رابطه تان تازگی و طراوت روز اول را داشته باشد، قدر چیزهایی را که با گذر زمان به دست می آورید بدانید؛ امنیت، صمیمیت و اعتماد متقابلی که حاصل رابطه ای مستمر و طولانی است.
***

یک دیدگاه برای راه های برگشت به هیجان اول ازدواج

  1. میلاد گفت:

    درمورد انتخاب همسر بیشتر مطلب بزارین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *