رمز و راز همسرداری

رمز و راز همسرداری

انسان موجودی است شدیدا نیازمند عشق و محبت، نیازمند دوست داشتن و دوست داشته شدن.

با وجود این، بسیاری از مردم حتی نمی دانند که روابط سالم، چگونه روابطی است. این مقاله با استفاده از منابع و نظرات کارشناسان سعی کرده، قوانین اساسی مربوط به روابط زناشویی راتنظیم کند. آنچه در زیر می خوانید به هیچ وجه فهرست کامل و جامعی نیست، بلکه نقطه شروعی برای این کار است. این فهرست را در جایی مثل در یخچال بچسبانید تا همواره در معرض دیدتان باشد. در این باره، کسی شما را امتحان نمی کند، بلکه زندگی این کار را می کند.

در انتخاب همسر دقیق و عاقلانه رفتار کنید:
بنا به دلایل بسیار ما مورد توجه دیگرانیم. آنان ما را به یاد یکی از پیشینیانمان می اندازند و با دادن هدایای بسیار باعث می شوند احساس کنیم که آدم های مهمی هستیم. شما در ارزیابی دوستانتان به شخصیت، خصوصیات، ارزش ها، مناعت طبع، ارتباط بین حرف تا عمل شان و نیز روابط آنها با دیگران توجه می کنید. پس همین نکات را هم در انتخاب همسر در نظر بگیرید.

نظر همسرتان را درباره داشتن روابط با دوستان و خویشاوندان بدانید:
آدم های مختلف درباره روابطشان با دیگران، باورها و نظرات متفاوت و گاه متضادی دارند. مواظب باشید دل به مهر کسانی ندهید که در روابطشان صداقت ندارند. چنین افرادی حتی اگر در روابط سالمی قرار گیرند، این عدم صداقت و راستی را به وجود می آورند.

خواسته هایتان را به روشنی بیان کنید:
زندگی مشترک یک بازی که بر پایه حدس و گمان باشد، نیست. بسیاری از مردم، اعم از مرد و زن از بیان صریح خواسته های خود بیم دارند و در نتیجه بر آنها سرپوش می گذارند و نتیجه این پنهان کاری، نومید شدن از رسیدن به خواسته هایشان و خشم گرفتن بر همسری است که از برآورده کردن خواسته های ناگفته آنان کوتاهی کرده است. ایجاد روابط صمیمی با همسر، بدون صداقت و درستی در گفتار و کردار امکان پذیر نیست. به یاد داشته باشید که همسرتان فکرخوان شما نیست، یعنی علم غیب پی بردن به درون و افکار شما را ندارد.

به خود و همسرتان به چشم یک تیم دو نفره بنگرید:
یعنی اینکه هر دوی شما، انسان های منحصر به فردی هستید با نگرش ها و توانمندی های متفاوت؛ و همین تفاوت ها بیانگر ارزشمند بودن شما به عنوان یک تیم است.

تفاوت های نظری تان را کنترل کنید:
رمز داشتن روابط موفق در زندگی مشترک، درست برخورد کردن با اختلاف نظرها یا به بیان دیگر مدیریت درست این اختلاف نظرهاست. اختلاف نظرهای زن و شوهرها، به روابط بین آنها آسیب نمی زند. به هنگام بروز اختلاف، کلمات و عبارات ناشایست به کار نبرید.
زن و شوهرها باید یاد بگیرند چگونه بر احساسات منفی بر آمده از این اختلافات غلبه کنند و بروز چنین احساساتی در مواقعی که در کشمکش هستند، تقریبا اجتناب ناپذیر است. البته، پیشگیری از بروز اختلافات، حسن تدبیر به حساب نمی آید. مثلا اگر همسرتان کاری را انجام می دهد که شما دلیل آن را نمی دانید یا اصلا دوست ندارید آن کار را بکند، از او بخواهید دلیلش را برایتان معلوم کند. یادتان باشد به جای حدس و گمان زدن، با همسرتان گفتگو و موضوع را بررسی کنید.

مسائل را به موقع حل کنید:
اجازه ندهید وجودتان انباشته از خشم شود. تقریبا هر اشتباه یا مشکلی که در روابط زناشویی روی می دهد می تواند به احساسات دو طرف آسیب برساند، آنها را رودرروی هم قرار دهد و در نتیجه آنها را از هم دور و یا حتی دشمن کند.

گوش کنید، صادقانه گوش کنید:
بدون هیچ داوری، به نگرانی ها و گله های همسرتان گوش دهید. بیشتر وقت ها، فقط و فقط داشتن کسی که به حرف ها و درددل های ما گوش کند، تنها چیزی است که برای حل مسائل مان نیاز داریم. درک یکدیگر در زندگی مشترک، حیاتی است.سعی کنید به مسائل دنیای پیرامون خود از منظر چشم همسرتان نگاه کنید، دنیا را فقط از دریچه چشم خودتان نبینید.

برای حفظ روابط صمیمانه با همسرتان، کوشا باشید:
یکرنگی و یکدلی همین طوری به وجود نمی آید. در نبود این یکرنگی و یکدلی، انسان ها از هم دور می شوند و روابطشان آسیب می بیند. داشتن روابط موفق، مستلزم سال ها توجهات مستمر است.

هرگز قدرت زیبا جلوه کردن و سر زنده بودن را دست کم نگیرید:
روابط زناشویی، خوب است، اما نجواهای عاشقانه شیرین تر است. حفظ روابط زناشویی آسان است، اما ایجاد صمیمیت و نزدیکی مشکل. این کار به صداقت و راستی، صراحت در گفتار، بیان خود، در میان گذاشتن نگرانی ها و نیز علایق خود، ترس ها، دلتنگی ها و همین طور امید و آرزوها نیاز دارد.

به آینده فکر کنید:
ازدواج توافقی است برای گذراندن آینده با هم. همواره خواسته ها و آرزوهایتان را با هم در میان بگذارید تا اطمینان یابید که هر دوی شما در این مسیر با هم هستید. خواسته ها و آرزوهای خود را همواره به روز در آورید.

به همسرتان وابسته نباشید:
وابستگی خوب است اما نه اینکه برای هر کاری یا هر خواسته ای کاملا متکی به همسرتان باشید. این وابستگی یا متکی بودن محض، چیزی جز نارضایتی برای هر دوی شما به ارمغان نخواهد آورد. همه ما تا حدی به دوستان، مشاوران یا به همسران خود متکی هستیم. این امر، هم در زنان و هم در مردان وجود دارد.

وقار و اعتماد به نفس خودتان را حفظ کنید:
وقتی خودتان را دوست داشته باشید، دوست داشته شدن شما برای طرف مقابل نیز آسان تر می شود. مطالعات نشان می دهند که انسان هر چه پرکارتر باشد، اعتماد به نفس اش نیز بیشتر می شود. داشتن کارهای هدفمند همواره مهم ترین راه کسب اعتماد به نفس، تجربه اندوزی و تقویت خودشناسی بوده است.

روابط تان را با ایجاد علایق و دلبستگی هایی در بیرون از زندگی مشترکتان پربارتر کنید:
هر چه شور و عشق تان در زندگی و زندگی مشترکتان بیشتر باشد، روابط زناشویی تان نیز گرم تر و پربارتر می شود. این واقع بینانه نیست که انتظار داشته باشید یک نفر بتواند تمامی خواسته های شما را برآورده سازد.

انرژی خود را حفظ کنید، سالم و با نشاط بمانید:
قبول کنید که تمامی زندگی های مشترک، افت و خیز های خودشان را دارند و همیشه حوادث زندگی بر وفق مراد نیست، اما همکاری و همفکری در مواقع سخت، روابط زناشویی را محکم تر می کند.

عشق را مطلق تصور نکنید:
عشق کالایی نیست که داشته باشید یا نداشته باشید. عشق احساسی است با فراز و نشیب هایش و این بستگی به نحوه برخورد شما دارد.

و در پایان لازم به یادآوری است که اگر شیوه های نوین برقراری ارتباط را یاد بگیرید، آن گاه امواج این احساس زیبا دوباره به سوی شما روان خواهند شد، حتی دلپذیر تر از قبل خواهند بود.

ملک دخت قاسمی نیک منش
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *