لوبیاسبز پلو

چه موادی لازم داریم؟

لوبیاسبز / 600 گرم
گوشت سردست / 300 گرم
پیاز / ١ عدد
گوجه فرنگی / 1.5 کیلو یا ٣ قوطی کنسرو گوجه فرنگی 400 گرمی
زردچوبه / نیم قاشق چای خوری
برنج / 4 لیوان
روغن / به مقدار کافی

اگر این دستور غذایی را تهیه نموده اید، تصویر غذای خود را بفرستید تا تصویر ارسالی برای این دستور، با ذکر نام شما ثبت شود.

چطوری درست کنیم؟

دو سه ساعت قبل از شروع برنج را با آب گرم بشویید و با مقداری آب گرم بگذارید خیس بخورد.
گوشت‌ها را خیلی ریز خورد کنید، مثل گوشت قیمه.
لوبیا سبزها را هم بشویید، سر و ته آنرا بزنید و به اندازه های 1.5 تا 2 سانتیمتری خورد کنید.
پیاز را خورد کنید و با مقداری روغن، پیاز داغ درست کنید. وقتی پیاز داغ طلایی رنگ شد، گوشت را در آن بریزید و با کمی زردچوبه سرخ کنید.

وقتی گوشت خوب سرخ شد (تقریبا 5 دقیقه) لوبیا سبزها را هم در آن بریزید و خوب سرخ کنید. در این مدت آن را خوب هم بزنید تا همه لوبیا سبزها خوب سرخ شوند. (منظور این نیست که واقعا برشته شوند. بیشتر برای این است که آب آن گرفته شده و از حالت خامی خارج شود.)

وقتی سرخ شد گوجه های خرد شده یا گوجه فرنگی های کنسروی را روی آن بریزید و بگذارید گوشت بپزد. آخر سر هم نمک بزنید و مزه کنید.

معمولا برای پختن گوشت و لوبیاها نیازی به آب نیست. همان آب گوجه فرنگی کفایت می کند و گوشت و لوبیا سبز را باید تا تبخیر تمام آب آن ادامه بدهید و یک خورشتی از آب در بیاید که تقریبا بدون آب است. البته خشک نخواهد شد ولی آبی در آن باقی نخواهد ماند، فقط یک سس غلیظ و مَشت خواهد شد.

حالا برنج را که گذاشته‌اید خیس بخورد آب آنرا بریزید و در آب جوشان بجوشانید. دقت کنید برنج را که می جوشانید نباید خیلی بپزد و وقتی آنرا آبکش می کنید باید هنوز کمی سفت تر از آن باشد که وقتی برنج را برای چلو برمی‌دارید.

برنج را آب کش کنید بعد مقداری روغن را توی قابلمه بریزید و روی آتش قرار بدهید. کمی برنج را ته قابلمه بریزید و بعد با مقداری از خورشتی که درست کرده‌اید بپوشانید و بعد مقداری برنج و بعد دوباره مقداری خورشت تا اینکه تمام مواد در داخل قابلمه قرار بگیرد.

حالا با قاشق به صورتی که ته قابلمه دست نخورده باقی بماند همه مواد را خوب با هم مخلوط کنید. دم کن را گذاشته و در قابلمه محکم ببندید تا بخار برنج خارج نشود.

حالا شعله گاز را چنان کم کنید که ته دیگ نسوزد. دقت کنید به علت اینکه سس گوجه فرنگی به ته دیگ خواهد رسید، در نتیجه ته دیگ زودتر از ته دیگ چلو خواهد سوخت، پس شعله را واقعا کم کنید و در نظر داشته باشید که مدت دم کردن پلوها همیشه از چلو طولانی تر خواهد شد.

معمولا یک ساعت و ربع یا حتی یک ساعت و نیم پلو را دم کنید.
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *