مربای کامکوات

مربای کامکوات

چه موادی لازم داریم؟

کامکوات / 1 کیلو
آب / 4-5 پیمانه (640 – 800 میلی لیتر)
شکر / 10 پیمانه (1500 گرم)

چطوری درست کنیم؟

کامکوات، میوه زینتی و خوش طعمی از خانواده مرکبات است شبیه پرتقال، دارای پوست نارنجی رنگ که درون آن مانند سایر مرکبات پره پره است، ولیکن اندازه و فرم آن مانند خرما کوچک و بیضوی و دارای هسته است.

کامکوات ها را بشویید و با چنگال یا سیخ نازکی سوراخ هایی روی آن ایجاد کنید. کامکوات ها را در ظرفی بریزید و مقداری آب جوش روی آنها ریخته تا سطح کامکوات ها را بپوشاند. بگذارید 5-7 دقیقه بچوشد. سپس در صافی بریزید. این عمل را یک یا دو بار دیگر تکرار کنید.

در ظرفی آب سرد ریخته و کامکوات ها را در آن بیندازید تا حدود یک روز بماند. در این فاصله چندین بار آب آنها را عوض کنید تا تلخی پوستشان کامل از بین برود. سپس در صافی بریزید. بدین ترتیب کامکوات ها برای مربا آماده است.

آب و شکر را روی حرارت قرار دهید تا قوام بیاید. شربت را از صافی رد کنید. بعد کامکوات ها را در شربت بیندازید با حرارت ملایم بگذارید بجوشد تا شربت آن کاملا‌ قوام بیاید و غلیظ شود.

مربای کامکوات

در این مرحله، کف های سفید رنگ روی شربت را با قاشق فلزی جمع کنید.

مربای کامکوات

مربا را از روی حرارت برداشته و بگذارید 8-12 ساعت بماند. پس از سرد شدن داخل شیشه بریزید.

مربای کامکوات

نکته 1: عمل جوشاندن کامکوات و نگهداری آن در آب سرد به علت گرفتن تلخی آن است. این عمل باید به دقت خاصی انجام شود که هم تلخی کامکوات ها گرفته شود و هم عطر و اسانس پوست آن از بین نرود. البته مربای تلخ در اروپا بسیار طرفدار دارد ولی در ایران این طور نیست.

نکته 2: در صورتی که پس از یکی دو روز بعد از طبخ مربا شربت آن رقیق شد کامکوات ها را از شربت خارج کرده، شربت را دوباره بجوشانید و بعد از غلیظ شدن کامکوات ها را در شربت بیندازید.

نکته 3: شیشه مربا باید کاملا تمیز، دهان گشاد و دردار باشد.

جایگزین: می توانید کامکوات ها را برش زده و هسته ‌های آن را خارج کنید.
***

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *